Eskalujúca obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou sa čoraz viditeľnejšie premieta do reálnych čísel. Slovenská ekonomika patrí medzi najohrozenejšie na svete a pripravovaná 30 % sadzba na európsky tovar by mohla u nás spôsobiť rast nezamestnanosti a priblížiť krajinu k recesii.
Víkendové vyjadrenia Donalda Trumpa, ktorými avizoval možné navýšenie ciel až na 30 %, spustili v Bruseli krízové rokovania. Úradníci museli narýchlo zrušiť voľno a začali pripravovať reakciu na ďalšiu fázu obchodnej vojny medzi Washingtonom a Bruselom. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.
Slovensko pod silným tlakom
Slovensko je na vývoji transatlantických vzťahov mimoriadne závislé. Spojené štáty sú ôsmym najväčším obchodným partnerom a už dnes čelia slovenskí exportéri vyšším clám než väčšina krajín. Takzvanú efektívnu sadzbu, ktorá zohľadňuje štruktúru nášho vývozu, máme podľa dostupných údajov tretiu najvyššiu na svete.
Makroekonóm Slovenskej sportieľne Marián Kočiš upozorňuje, že situácia môže čoskoro ovplyvniť aj pracovný trh: „Aktuálne očakávame, že miera nezamestnanosti v budúcom roku vzrastie o štyri desatiny percenta – na 5,7 %. Ak sa naplnia aktuálne hrozby, posunieme sa ešte bližšie k šiestim percentám.“
Každé jedno percento v miere nezamestnanosti predstavuje na Slovensku približne 20-tisíc pracovných miest. V prípade naplnenia najhoršieho scenára hrozí výpadok rastu, ktorý ekonomiku paralyzuje.
Európa je v pozore
Aj mimo Slovenska panuje v súvislosti s pripravovanými clami napätie. Šéfekonóm Brzeski upozorňuje na širšie dôsledky: „Ak by sa uvalili 30-percentné clá, Európu by to opäť zatlačilo blízko k recesii. A to je určite scenár, ktorému by sa mala vyhnúť.“
Prekvapení sú aj trhoví analytici. Cyrus de la Rubia z Hamburg Commercial Bank označil plánovaných 30 % za extrém: „Je to, samozrejme, veľký šok – 30 % je na hornej hranici očakávaní, ktoré trhy mali, pokiaľ ide o výsledok týchto takzvaných rokovaní.“
Trumpova taktika
Donald Trump, ktorý je známy svojím tvrdým vyjednávacím štýlom, nevylučuje, že clá môžu byť len súčasťou tlaku.
„Donald Trump si myslí, že dohodu môže dosiahnuť hrozbami eskalácie. Môže to byť súčasť vyjednávacej taktiky,“ vysvetľuje Jacob Funk Kirkegaard z think-tanku Bruegel.
Zatiaľ čo Brusel ešte vyhodnocuje reakciu, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen už načrtla ďalší kľúčový dátum: „Predĺžime pozastavenie našich protiopatrení do začiatku augusta. Zároveň sa budeme naďalej pripravovať na protiopatrenia, aby sme boli plne pripravení.“