Tohtoročná chrípková sezóna je veľmi výrazná, odborníci vystríhajú pred ďalšími ochoreniami či infekciami

chrípka-čakáreň
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/freepik, TASR/Henrich Mišovič
Reklama

Tohtoročná chrípková sezóna je podľa odborníkov výrazná, úlohu zohráva nielen počasie, ale aj správanie ľudí. 

Ochorenia ako chrípka, mykoplazmy a chlamýdie nie sú stále na ústupe. V kolektívoch môžu spôsobiť epidémie a môžu mať atypický priebeh, častejšie tiež končia zápalom pľúc.

Tohtoročná sezóna je výrazná

Chrípková sezóna 2023/2024 priniesla vyše 1 423 000 prípadov akútnych respiračných ochorení. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) bolo najviac chorých ľudí v Prešovskom kraji, takmer 262-tisíc pacientov.

Najvýraznejšie sa chorobnosť prejavila vo vekovej skupine od novorodencov po deti do 14 rokov a následne v skupine ľudí od 20 do 59 rokov.

Najviac sa prejavilo ochorenie v Trnavskom kraji, kde bola chorobnosť na úrovni 64 536,6/100-tisíc obyvateľov. Tohtoročná chrípková sezóna je podľa odborníkov výrazná, úlohu zohráva nielen počasie, ale aj správanie ľudí.

„Každoročne sa počas chrípkovej sezóny výrazne zvýši počet akútnych respiračných ochorení, ako aj zhoršení chronických respiračných ochorení,“ uviedol pneumológ z nemocnice v Handlovej Jozef Kubík.

V posledný marcový týždeň bola chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v porovnaní s 12. týždňom nižšia o 4,7 percenta. Klesla aj chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), a to o 7,8 percenta.

Epidemiológovia počas týždňa zaznamenali 48 075 akútnych respiračných ochorení. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Košickom kraji, najnižšiu v Trenčianskom kraji. Najvyššia chorobnosť bola vo vekovej skupine detí do piatich rokov.

Ochorenie podobné chrípke zaznamenali v 5 687 prípadoch, čo predstavuje 11,8 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola u detí do piatich rokov.

Objavujú sa aj iné respiračné vírusy či baktérie

Okrem chrípky sa v tomto období podľa neho vyskytujú aj iné respiračné vírusy a baktérie, napríklad adenovírusy, metapneumovírus, respiračný syncyciálny vírus, chlamýdie a mykoplazmy.

„Mnoho ľudí navyše v chorobe navštevuje verejné miesta či lekárske ambulancie, čím prispievajú k šíreniu infekcií. Dnes už vieme, že obranyschopnosť organizmu môže zostať dlhodobo znížená aj po prekonaní ochorenia COVID-19 a zároveň už neplatia ani preventívne opatrenia, ako nosenie rúšok a respirátorov, ktoré v uplynulých rokoch výrazne pomáhali zabrániť šíreniu vírusov,“ dodáva.

V súčasnosti medzi pacientmi kolujú najmä chrípkové vírusy typu A a B. „Človek sa môže nakaziť chrípkou A, no neskôr aj chrípkou B, pretože imunita medzi týmito dvoma typmi nie je úplne skrížená. Nie je preto výnimočné, že niektorí ľudia prekonajú viacero respiračných infekcií v jednej sezóne,“ priblížil pneumológ.

Prevenciou proti ochoreniam je podľa neho i očkovanie, pomáha totiž populácii zvládať epidémie, aj keď vírus chrípky neustále mutuje. Lekári ho odporúčajú predovšetkým pacientom s chronickými ochoreniami srdca, pľúc, metabolickými ochoreniami či seniorom v domovoch dôchodcov.

Okrem toho je vhodné vyhýbať sa kontaktu s osobami, ktoré vykazujú príznaky ochorenia, píše web vssr.sk. Nezabúdajte na dostatočnú hygienu rúk (umývanie mydlom a teplou vodou, použitie dezinfekcie na ruky na báze alkoholu) po každom príchode domov či do práce, po ceste v prostriedkoch verejnej dopravy, pred a po návšteve lekára a nemocničných zariadení, pred, počas, po príprave jedla a pred jeho konzumáciou, po použití toalety, pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.

Pri nakazení sa snažte čo najčastejšie vetrať miestnosť v krátkych, ale intenzívnych intervaloch. Dodržujte respiračnú etiketu (kašeľ a kýchanie do jednorazovej papierovej vreckovky, ak vreckovka nie je narýchlo poruke, kýchať do ohybu lakťa) a iné.

Vyhľadajte včas lekára

Okrem chrípky a iných vírusových infekcií tento rok výrazne stúpol aj výskyt ochorení spôsobených pľúcnymi chlamýdiami a mykoplazmami. Kubík priblížil, že tieto baktérie sa šíria kvapôčkovou infekciou a často spôsobujú epidémie, hlavne medzi deťmi a mladými ľuďmi, pričom sa prejavujú atypicky.

„Diagnostikujeme ich najmä na základe protilátok v krvi alebo špeciálnych metód v prípade závažných stavov. V prípade pretrvávajúcich respiračných problémov, na ktoré nepomáha bežná liečba, by mali pacienti včas absolvovať podrobnejšie vyšetrenie v špecializovanej ambulancii, aby sa vyhli vážnym komplikáciám,“ uzavrel.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie