TOTO Ficovi nevyšlo. Ruský plyn máme, ale je DRAHŠÍ ako v EÚ. Priemysel chce razantnú ZMENU v smerovaní aj politike

Zdroj: TASR/Martin Baumann, Canva
Reklama

Slovensko síce patrí medzi krajiny, ktoré si stále udržiavajú prístup k ruskému plynu, no výsledky tejto politiky zatiaľ nevyznievajú v náš prospech. Paradoxne, slovenský priemysel platí za plyn najvyššie ceny v celej Európskej únii, a to aj napriek tomu, že iné štáty sa od dodávok z Ruska už výrazne odpútali.

Podľa Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) „v poslednej dobe sme nevideli žiadne konkrétne kroky na zníženie závislosti od dovozu ruského plynu“.

Situácia sa tak pre Slovensko stáva dvojitým problémom – nielenže si udržiavame prepojenie s rizikovým dodávateľom, ale navyše za túto závislosť platíme viac, než krajiny, ktoré plyn z Ruska už dávno nahradili. To spôsobuje vážne konkurenčné znevýhodnenie pre slovenský priemysel. Mnohé firmy preto volajú po zmene smerovania a novej energetickej politike, ktorá by bola dlhodobo udržateľná a zároveň ekonomicky výhodná.

Podľa viacerých podnikateľských združení je najvyšší čas na zásadné rozhodnutia. Asociácia priemyselných zväzov navrhuje hneď niekoľko konkrétnych opatrení, ktoré by mohli Slovensku pomôcť:

  • Znížiť závislosť od ruského plynu do roku 2026/2027
  • Diverzifikovať dodávky a vytvoriť realistický plán energetickej transformácie
  • Riešiť vysoké ceny plynu, ktoré výrazne znižujú konkurencieschopnosť firiem

Okrem toho sa apeluje na rýchle investície do infraštruktúry a alternatívnych zdrojov. Veľký dôraz sa kladie na využitie geotermálnej energie, najmä na východnom Slovensku, ako aj na rozvoj solárnych a veterných kapacít. Slovenský priemysel tak hovorí jasnou rečou – potrebuje stabilné, lacnejšie a diverzifikované energetické riešenia, ktoré nebudú závislé od jedného, geopoliticky citlivého partnera.

Nie všetci však s týmto smerovaním vlády súhlasia. Klub 500, ktorý združuje významné priemyselné podniky, podporuje postoj premiéra Fica a považuje návrh Európskej komisie na úplné odstavenie ruského plynu za nevyvážený. „Považujeme ho za nevyvážený geopoliticky motivovaný krok, ktorý vážne ohrozuje konkurencieschopnosť európskeho priemyslu,“ uvádza Klub 500 vo svojom stanovisku zverejnenom na openiazoch.sk.

Eustream bije na poplach

Zásadnú pripomienku k návrhu Bruselu predložila aj spoločnosť Eustream, ktorá spravuje tranzit plynu cez Slovensko. Jej ekonomický záujem je jasný, udržať čo najvyšší objem plynu prechádzajúci cez naše územie. Firma zároveň upozorňuje, že úplné odstrihnutie od ruského plynu by mohlo ohroziť plnenie zásobníkov a zvýšiť ceny nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe. To povedie k obmedzeniu dostupnosti plynu, vyšším cenám a následne aj k negatívnemu vplyvu na európsky priemysel.

Eustream tiež žiada, aby Európska komisia poskytla kompenzácie za prípadné straty, ktoré by vznikli z dôvodu zastavenia tranzitu. Firma má totiž platnú zmluvu s ruským dodávateľom až do roku 2034 a jej výpadok by podľa nej mohol ohroziť stabilitu celého systému.

Napriek týmto argumentom je zrejmé, že súčasná situácia nie je dlhodobo udržateľná. Slovensko sa nachádza medzi dvoma pólmi – geopolitickou realitou a ekonomickou nevyhnutnosťou.

Faktom ostáva, že:

  • slovenské firmy platia viac než konkurenti v EÚ,
  • energetická závislosť je stále vysoká,
  • a alternatívne riešenia sa rozbiehajú pomaly.

Aj preto sa čoraz častejšie ozývajú hlasy po ráznejšej zmene kurzu. Ako totiž upozorňuje samotná APZD, bez zásahu bude situácia len horšia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis