TOTO je najstarší a najväčší obývaný hrad sveta, má vyše 1 000 miestností. Natáčala sa tu aj Pyšná princezná

Alžbeta I. si užívala čas trávený vo Windsore. Čoraz častejšie ho využívala na diplomatické stretnutia, hoci priestor vo Windsore nebol taký veľký ako modernejšie kráľovské paláce.
Alžbeta I. si užívala čas trávený vo Windsore. Čoraz častejšie ho využívala na diplomatické stretnutia, hoci priestor vo Windsore nebol taký veľký ako modernejšie kráľovské paláce. Zdroj: X/TheBlackWolf, X/Dostikus
Reklama

Windsorský hrad nie je len ďalšou stredovekou stavbou v zozname britských historických pamiatok. V skutočnosti pôsobí skôr ako samostatné malé mesto, ktoré pulzuje životom a dýcha tradíciou, než ako zrúcanina či múzeum bez duše. Nachádza sa len pár kilometrov od centra Londýna a už stáročia je jedným z hlavných pilierov britskej monarchie – a to nielen symbolicky, ale aj prakticky. Jeho výnimočné postavenie potvrdzuje aj zápis v Guinnessovej knihe rekordov, podľa ktorej ide o najväčší a zároveň najstarší nepretržite obývaný hrad na svete.

Tento impozantný komplex sa môže pochváliť viac než tisíckou miestností, mohutnými obrannými múrmi odolávajúcimi stáročiam i legendárnou Okrúhlou vežou, nad ktorou sa vždy hrdo vznáša kráľovská vlajka, keď je panovník prítomný. Windsor nie je len kulisou pre rozprávky – je to miesto, kde sa spája história s prítomnosťou. Informuje stránka rct.uk.

Hrad Windsor. Zdroj: X/ Beauty

Málokto vie, že práve na Windsore sa nakrúcala česká rozprávka Pyšná princezná, čo je kuriózne prepojenie britskej a československej kultúry.

Od normanskej pevnosti po kráľovský palác

Začiatky hradu siahajú do 11. storočia, keď normanský kráľ Viliam Dobyvateľ nechal na strategickom kopci pri Temži postaviť drevenú pevnosť. Tá však postupne prechádzala zásadnými premenami – Henrich II. ju spevnil kameňom, Eduard III. z nej vytvoril gotický palác, a ďalší panovníci ju upravovali podľa dobových trendov.

Od barokových úprav Karola II. cez neoklasicistické doplnky Juraja III. a IV. až po viktoriánske zásahy – každý monarcha zanechal svoju nezmazateľnú stopu. Dnešný vzhľad Windsoru tak predstavuje jedinečný architektonický mix, ktorý sa neustále vyvíjal spolu s britskou históriou.

Rozľahlý areál plný symboliky

Hradný komplex sa rozprestiera na ploche vyše piatich hektárov, čo zhruba zodpovedá 269 tenisovým ihriskám.

Hrad Windsor. Zdroj: X/Beauty

Člení sa na tri hlavné časti: Horné nádvorie s kráľovskými rezidenciami a reprezentačnými priestormi, kde sa konajú oficiálne štátne ceremónie, stredné nádvorie s dominantnou Okrúhlou vežou, ktorá je vizuálnym symbolom hradu a dolné nádvorie s kaplnkou svätého Juraja – duchovným centrom Windsoru a miestom posledného odpočinku britských monarchov, vrátane Henricha VIII. či kráľovnej Alžbety II.

Zaujímavosti, ktoré prekvapia

Windsor ukrýva aj mnoho pozoruhodností, ktoré návštevníkov často prekvapia. Patrí medzi ne napríklad miniatúrna verzia šľachtického sídla – domček pre bábiky kráľovnej Márie, vybavený funkčnými spotrebičmi a precíznym nábytkom v malom meradle. Informuje portál tootbus.com.

Zdroj: Youtube/Obdivuhodný svet

Ďalšou raritou je historická kráľovská kuchyňa, ktorá slúžila už 33 panovníkom. Je najstaršou fungujúcou kuchyňou v krajine a podáva jedlá už od čias Eduarda III. okolo roku 1360. Nepretržite sa používa už viac ako 650 rokov.

Dodnes tu funguje zvláštna tradícia – všetky hodiny sú nastavené o päť minút dopredu, aby sa jedlo nikdy nepodávalo neskoro. A mimochodom, na hrade je viac ako 450 hodín. Za údržbu všetkých historických hodín je zodpovedný hradný kurátor hodiniek. Mnohé z nich majú zastarané a veľmi zložité mechanizmy, ktoré si vyžadujú veľkú zručnosť, aby sa udržali v prevádzkyschopnom stave.

Za údržbu všetkých historických hodín je zodpovedný hradný kurátor hodiniek. Mnohé z nich majú zastarané a veľmi zložité mechanizmy, ktoré si vyžadujú veľkú zručnosť, aby sa udržali v prevádzkyschopnom stave.

Hrad Windsor. Zdroj: X/TheBlackWolf

Dva najrušnejšie víkendy v roku sú víkendy zmeny času. Príprava si vyžaduje približne 40 hodín práce a posunutie všetkých hodín o jednu hodinu dopredu na jar približne 16 hodín. Posunutie hodín späť však trvá ešte dlhšie. Reštaurátor ich musí natiahnuť na 11 alebo 23 hodín, namiesto toho, aby ich posunul o hodinu dozadu. Napriek svojej veľkosti sa hrad nachádza v jednom časovom pásme, čo veci trochu uľahčuje.

Hrad má 300 krbov

Každý z 300 krbov je v starostlivosti kráľovského kováča, ktorý vyrába krbové kachle. Robí to už desaťročia, pričom v roku 1984 prevzal prácu po svojom otcovi.

Kráľovnin salón na hrade Windsor. Zdroj: Royal Collection Trust

Je to rozsiahla práca, ktorá sa musí vykonávať s úrovňou starostlivosti a pozornosti hodnej kráľa, a preto zatiaľ nebola zadaná externým dodávateľom.

Kráľovná Alžbeta II. spala v žalároch počas druhej svetovej vojny

Počas druhej svetovej vojny bol Londýn a Buckinghamský palác pod neustálym bombardovaním.

Hrad Windsor. Zdroj: X/Travel Hiking View

Kráľovská rodina sa rozhodla, že Windsorský hrad je najbezpečnejším miestom pre mladé princezné Alžbetu a Margarétu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti