Aj malé zrýchlenie tempa pri chôdzi môže výrazne zlepšiť zdravotný stav starších ľudí. Vyplýva to z novej štúdie výskumníkov z University of Chicago, ktorí sa zamerali na to, ako sa dá jednoducho predchádzať krehkosti v starobe.
Výsledky ukazujú, že seniori, ktorí si zrýchlili svoju bežnú chôdzu aspoň o 14 krokov za minútu, vykázali po štyroch mesiacoch zreteľné zlepšenie zdravotného stavu a kvality života. Významné benefity majú najmä tí, ktorí dosiahli tempo okolo 100 krokov za minútu. Informuje o tom portál Science Focus.
Výskum ukázal jasný rozdiel
Do štúdie sa zapojilo 102 účastníkov zo 14 domovov dôchodcov. Rozdelili ich do dvoch skupín: jedna chodila tempom, ktoré im bolo prirodzené, druhá bola vedená k tomu, aby kráčala čo najrýchlejšie, no stále bezpečne.
Po štyroch mesiacoch vedci všetkým účastníkom zmerali tempo počas šesťminútovej chôdze. Výsledky boli jasné – zrýchlenie chôdze prinieslo citeľné zníženie prejavov krehkosti. Všetci účastníci profitovali z pravidelnej aktivity, no najlepšie výsledky dosiahli tí, ktorí kráčali približne 100 krokov za minútu.
„Rýchlejšia chôdza je už dlho známa ako faktor, ktorý chráni pred úmrtnosťou.“ uviedol vedúci autor štúdie Dr. Daniel Rubin, odborný asistent anestézie a intenzívnej starostlivosti na University of Chicago. „Starší dospelí, ktorí chodia rýchlejšie, žijú dlhšie.“

Konkrétne rady
Hoci už v minulosti lekári upozorňovali na súvislosť medzi tempom chôdze a zdravím, doterajšie odporúčania boli skôr nepresné. Seniorom sa napríklad radilo, aby kráčali tempom, pri ktorom sa dá hovoriť, no nie spievať.
Nový výskum však prináša konkrétnejšie odporúčania: „Starším dospelým vieme teraz poskytnúť jednoduché a konkrétne rady – napríklad: ‘Skúste kráčať o päť krokov za minútu rýchlejšie než je vaše bežné tempo,’“ vysvetľuje Rubin.
Pomôžu aj technológie
Na meranie tempa môžu ľuia používať rôzne zariadenia, napríklad akcelerometre alebo smart hodinky. Rubinov tím dokonca pracuje na aplikácii, ktorá by seniorom umožnila merať si tempo aj doma.
Zatiaľ však odporúča jednoduchý nástroj: metronóm. „Najprv si nájdite svoje pohodlné tempo tým, že zosúladíte svoje kroky s metronómom. Potom si skúste pridať päť až desať krokov za minútu. Ideálnym cieľom je pridať 10 až 15 krokov za minútu, podľa toho, ako to človek zvláda,“ radí Rubin.

Bezpečnosť na prvom mieste
Vedci však upozorňujú, že zrýchlenie chôdze musí byť bezpečné. Ak senior pociťuje závraty, bolesť na hrudi, dýchavičnosť alebo strach z pádu, mal by tempo upraviť.
„Dúfame, že starší ľudia budú tento prístup vnímať ako praktický spôsob, ako si upraviť intenzitu chôdze tak, aby mohli žiť dlhšie a robiť to, čo ich baví,“ uzatvára Rubin.