TOTO obyčajné liečivo môže ZASTAVIŤ RAKOVINU: Máte ho vo svojej lekárničke!

lieky, pacient, rakovina
Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com/stevepb, fernandozhiminaicela
Reklama

Aspirín, liek, ktorý je už desaťročia považovaný za štandard v liečbe bolesti a prevencii srdcových ochorení, teraz ukazuje sľubný potenciál v boji proti rakovine. Nový výskum odhaľuje, ako môže aspirín podporovať imunitný systém v boji proti metastázam, ktoré sú často príčinou úmrtí pacientov s rakovinou. Tento objav by mohol znamenať zásadný posun v liečbe rakoviny, hoci vedci upozorňujú, že ďalšie výskumy sú potrebné, aby sa potvrdil účinok aspirínu u ľudí. Výskum bol uverejnený v časopise Nature

Tím vedcov z Cambridgeskej univerzity pod vedením profesora Rahula Roychoudhuriho uskutočnil experimenty, v ktorých zistili, že aspirín dokáže u myší potlačiť metastázy – proces, pri ktorom sa rakovinové bunky šíria z pôvodného nádoru do iných častí tela. Tento objav môže znamenať veľký krok vpred v liečbe rakoviny, keďže metastázy sú považované za jednu z hlavných príčin úmrtí pacientov.

 

Aspirín sa ukazuje ako potenciálny nástroj v prevencii rakoviny

Niekoľko rozsiahlych randomizovaných kontrolovaných štúdií, pôvodne zameraných na kardiovaskulárne účinky aspirínu, náhodne ukázalo, že osoby, ktoré užívali aspirín každý deň, mali nižšiu úmrtnosť na rakovinu,“ uvádza Roychoudhuri. „Zaujímavé je, že tieto pozitívne účinky sa objavili už po niekoľkých rokoch užívania aspirínu, čo naznačuje, že ide o niečo viac než len prevenciu vzniku nových rakovín.

Výskumníci objavili, že aspirín potláča produkciu tromboxánu A₂ (TXA₂), látky, ktorá bráni T-bunkám, kľúčovým hráčom imunitného systému, v ich schopnosti identifikovať a zničiť rakovinové bunky. TXA₂ narúša signalizačné dráhy T-buniek, čím znižuje ich efektivitu pri eliminácii abnormálnych buniek.

Keď sme myšiam podali dávku aspirínu ekvivalentnú nízkej dávke pre ľudí, približne 100 mg denne, blokoval produkciu TXA₂, čo umožnilo T-bunkám účinnejšie napádať rakovinové bunky,“ dodáva Roychoudhuri.

Tieto dávky sú porovnateľné s tými, ktoré mnohí ľudia užívajú na prevenciu srdcových ochorení. Aj keď sú tieto nálezy sľubné, vedci varujú, že pre potvrdenie účinnosti aspirínu u ľudí budú potrebné ďalšie štúdie. Ďalší výskum by sa mal zamerať na klinické skúšky, ktoré budú skúmať protirakovinové účinky aspirínu pri rôznych typoch rakoviny a v rôznych štádiách ochorenia.

 

Nová nádej na zlepšenie liečby

V súčasnosti prebieha klinická štúdia ADD-ASPIRIN v Spojenom kráľovstve, ktorá skúma, či dlhodobé užívanie aspirínu môže zlepšiť výsledky liečby pacientov s rôznymi typmi rakoviny. Výskum by mohol priniesť odpovede na otázky týkajúce sa účinnosti aspirínu v boji proti rakovine, no až ďalšie štúdie potvrdia, ako bude aspirín fungovať v klinickom prostredí.

Roychoudhuri však varuje, že ľudia by nemali začať užívať aspirín ako prevenciu alebo liečbu rakoviny bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom. Dlhodobé užívanie aspirínu môže mať vedľajšie účinky, ako je krvácanie do žalúdka alebo zvýšené riziko krvácania, čo je potrebné dôkladne zvážiť.

 

Klinický prínos tohto typu prevencie môže byť rôzny, a preto je nevyhnutné, aby pacienti pred akýmkoľvek rozhodnutím o užívaní aspirínu konzultovali s lekárom,“ dodáva Roychoudhuri.

Tento prelomový výskum otvára nové možnosti v boji proti rakovine a naznačuje, že aspirín by mohol byť cenným nástrojom v rukách lekárov. Vedci zároveň pracujú na vývoji nových liekov, ktoré by mohli pôsobiť na podobnom princípe, ale s menším rizikom vedľajších účinkov.

S pokračujúcim výskumom v tejto oblasti by sme sa mohli dočkať nových stratégií v prevencii a liečbe rakoviny, ktoré by mohli výrazne zlepšiť prognózu pacientov bojujúcich s týmto závažným ochorením.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie