Bývalá prezidentka sa vyjadrila aj k metódam, ako ustála ťarchu povolania prezidentky a ako dokázala pôsobiť vždy s rozvážnym dojmom.
Zuzana Čaputová bola prvou ženou vo funkcii prezidentky na Slovensku. Po tom, čo sa rozhodla po päťročnom volebnom období druhýkrát nekandidovať, na jej pozíciu nastúpil víťaz volieb Peter Pellegrini.
Namiesto kandidatúry zamierila za veľkú mláku
Bývalá hlava štátu následne zamierila za veľkú mláku. Dostalo sa jej cti stráviť pár mesiacov ako hosťujúca členka Inštitútu pre medzinárodné štúdiá Stanfordovej univerzity v slnečnej Kalifornii.
„Tento program ponúka univerzita každý rok vybraným lídrom a líderkám zo sveta. Mala by som tam stráviť najbližší semester,“ uviedla vtedy.
Čaputová dodala, že počas pobytu politické dianie na Slovensku nesledovala intenzívne, keďže si potrebovala vytvoriť odstup. Do budúcnosti však plánuje byť svojej krajine nápomocná.
Ponuku vrátiť sa na Stanford následne odmietla a rovnako rázny postoj zaujala aj v súvislosti s prípadným vstupom do politiky.
„Tú kapitolu som sama v sebe uzavrela, ale budem veľmi rada užitočná pre spoločnosť. Vyjadrila som to slovami „pomáhať rastu tam, kde sa dá“. Najbližšie k tomu vidím vzdelávacie aktivity alebo podporu najmä mladých ľudí a toho, čo slovenskú spoločnosť skôr posilní, pomôže budovať skôr mosty než rozkol, konflikt, nenávisť, ktoré tam tak veľmi cítiť,“ povedala po návrate.
Galéria: Zuzana Čaputová
[modula id=“108849″]
Ťažké obdobie tesne pred inauguráciou
Bývalá hlava štátu je známa svojím empatickým prístupom a otvorenou komunikáciou, vďaka čomu si získala sympatie mnohých ľudí. V relácii Adely Vinczeovej Trochu inak sa rozhovorila nielen o svojom politickom pôsobení, ale aj o osobných skúsenostiach, ktoré jej život zásadne ovplyvnili. Nechýbala ani téma rodiny a vzťahu s jej dvoma dcérami.
Jedným z najsilnejších momentov rozhovoru bola spomienka na ťažké obdobie, keď jej dcére diagnostikovali vážne ochorenie.
Čaputová priznala, že túto správu dostala práve v čase, keď sa pripravovala na nástup do prezidentského úradu. Keď sa v rozhovore vrátila k tejto spomienke, bolo na nej vidieť silu emócií, ktoré stále pretrvávajú. S očami plnými sĺz rozprávala o tom, ako sa s dcérou vyrovnávali s náročnou situáciou a ako sa na to dnes, s odstupom času, pozerá.
Dbala na čistotu mentálnej stránky
V relácii sa ďalej venovali metódam, ktorým sa bývalá prezidentka venovala, aby ustála ťarchu povolania prezidentky a pôsobila vždy s rozvážnym dojmom.
Moderátorka načrtla takzvanú zenovú meditáciu, ktorá sa považuje za spôsob premýšľania o nemyslení, kedy sa človek počas sedenia v tichu sústredí na dýchanie alebo registruje svoje myšlienky bez ich hodnotenia, dodáva koktejl.azet.sk.
Zdroj: Instagram/trochu_inak_s_adelou
Výsledkom meditácie je stav hlbokej prítomnosti a čistoty mentálnej stránky. „Ešte posledná vec ma zaujímala, že či ste niekedy aplikovali zenovú medicínu, keď nejaký politik, s ktorým ste možno neboli úplne na rovnakej vlne. Neodsudzujeme ho, len ste neboli na rovnakej vlne, niečo rozprával a vy ste si sa zrazu ocitli v zenovej meditácii,“ zaujímala sa Adela.
Zuzana Čaputová najprv otáľala s odpoveďou. „Keď sa chcem vyhnúť titulkám na druhý deň, tak… Ten tréning je naozaj skvelý. Ten je veľmi nápomocný. Jednoducho je to fakt dobrý tréning a veľmi nápomocný práve kvôli tomu, že to je meditácia s otvorenými očami, prenosný do bežného života,“ dodala nakoniec, že sa touto metódou dokáže upokojiť a odolávať veľkému náporu stresu.
Zenová meditácia sa realizuje v sede, kedy má človek vystretý chrbát a väčšinou prekrížené nohy. Dýchanie je pomalé, pokojné, ale prirodzené. Vďaka nej dokážete eliminovať stres, zlepšiť sústredenie a nájsť vnútorný pokoj.