Spojené štáty americké sa môžu pochváliť rekordným počtom miliardárov pôvodom zo zahraničia. Podľa najnovších údajov magazínu Forbes žije v krajine až 125 amerických občanov, ktorí sa narodili v zahraničí a aktuálne disponují majetkom presahujúcim jednu miliardu dolárov. V porovnaní s rokom 2022, keď ich bolo 92, ide o nárast o viac ako tretinu.
Títo úspešní podnikatelia a investori pochádzajú z 41 rôznych krajín sveta. Spolu vlastnia majetok v hodnote 1,3 bilióna dolárov, što predstavuje 18% z celkového amerického miliardárskeho bohatstva vo výške 7,2 bilióna dolárov. Z celkového počtu takmer 900 amerických miliardárov predstavujú imigranti 14%.
Najbohatším imigrantom na svete zostává Elon Musk s majetkom 393,1 miliardy dolárov. Musk sa narodil v Južnej Afrike a do USA prišiel ako vysokoškolský študent cez Kanadu. Na druhom mieste sa nachádza spoluzakladateľ Google Sergey Brin s majetkom 139,7 miliardy dolárov, ktorý emigroval z Ruska vo veku šiestich rokov. Tretí je Jensen Huang z Nvidia s 137,9 miliardami dolárov, pôvodom z Taiwanu.
Taiwan a India na čele nových prírastkov
Zaujímavým trendom je výrazný nárast miliardárov z Taiwanu – z 4 v roku 2022 na súčasných 11, čím sa Taiwan vyrovnal Izraelu na druhom mieste. India prekonal Izrael ako krajina s najvyšším počtom imigrantských miliardárov – celkovo 12. Medzi nových miliardárov z Indie patria významné osobnosti technologického sveta: generálny riaditeľ Alphabet Sundar Pichai, šéf Microsoft Satya Nadella a vedúci Palo Alto Networks Nikesh Arora.
Výnimočný podiel self-made podnikateľov
Kým viac ako štvrť všetkých amerických miliardárov zdedila svoj majetok, u imigrantov je situácia dramaticky odlišná – až 93% z nich si svoje bohatstvo vytvorilo vlastnými silami. Takmer dve tretiny dosiahli úspech v technologickom sektore (53 miliardárov) alebo vo financiách (28 miliardárov).
Významnou súčasťou tejto skupiny sú ženy – ich počet vzrástol z 10 v roku 2022 na súčasných 17. Medzi nové tváre patrí Lisa Su z AMD a Maky Zanganeh z Summit Therapeutics pôvodom z Iránu.
Príbehy motivácie a odhodlania
Mnohí z týchto úspešných podnikateľov prišli do Ameriky ako študenti a rozhodli sa zostať. Steven Udvar-Hazy, ktorý vytvoril priemysel prenajímania lietadiel a pochádza z Maďarska, opisuje svoju cestu slovami: „Keď žijete v utláčanej, totalitnej krajine ako ja, a nemáte peniaze, neexistuje pocit, že máte budúcnosť alebo že sa život zlepší.“
Shahid Khan, majiteľ Jacksonville Jaguars, prišiel do USA vo veku 16 rokov a použil väčšinu rodinných úspor na jednosmernú cestu na univerzitu. Už do 24 hodín získal prácu umývača riadu za 1,20 dolára za hodinu. Jak sám hovorí: „Od toho momentu som mal pocit vďačnosti, pokory a posilnenia, aký som nikdy predtým nemal.“
Imigrantská mentalita ako kľúč k úspechu
Noubar Afeyan, spoluzakladateľ a predseda Moderna, ktorý utiekol z Libanonu, definuje imigrantskú mentalitu týmito slovami: „Imigrantská mentalita v podstate hovorí: ‚Nič mi nepatrí, nie som oprávnený na tieto veci pôrodom, musím na to pracovať a vlastniť to, aby som to zlepšil.'“
Podľa Afeyanovho názoru táto mentalita robí Ameriku výnimočnou: „Videl som veľa rôznych krajín a kultúr, a skutočne neexistuje miesto ako USA ako ‚imigrantská krajina‘. Myslím, že musíme urobiť všetko, čo môžeme, aby sme to ochránili.“
Venture kapitalista Oren Zeev z Izraela vidí svoju inakosť ako výhodu: „Vďaka môjmu odlišnému pôvodu som bol schopný myslieť a pracovať inak než väčšina VC, ktorí chodili na tie isté školy, stretávali sa navzájom a ovplyvňovali sa navzájom.“