Nie každý alkoholický nápoj si získal srdcia milovníkov dobrého pitia. Niektoré sa preslávili nie práve najpríjemnejšou chuťou, extrémnou horkosťou alebo nezvyčajným zložením. Tu je desať nápojov z celého sveta, ktoré patria medzi najhoršie hodnotené. Skúsili by ste ich?
1. Yorsh – ruský expresný opiáš
Ak potrebujete rýchlo zvýšiť hladinu alkoholu v krvi, Yorsh je pre vás. Tento ruský koktail mieša pivo s vodkou, pričom pomer ingrediencií závisí od individuálnych preferencií. Hoci vodka výrazne nemení chuť piva, jej vysoký obsah alkoholu robí z Yorshu nápoj, ktorý je obľúbený hlavne pri rýchlych prípitkoch. Niektorí ho však opisujú ako zbytočne silnú kombináciu, ktorá kazí chuť piva.
2. Malört – extrémne horký trest pre chuťové poháriky
Tento švédsko-americký likér, ktorý vznikol v 30. rokoch v Chicagu, je známy svojou neznesiteľnou horkosťou. Malört, pomenovaný podľa švédskeho slova pre palinu, má ostrú chuť a dlhotrvajúcu horkú dochuť, ktorú mnohí opisujú ako „tekuté utrpenie“. Napriek tomu sa v Chicagu stal akousi skúškou odvahy – ak niekto zvládne Malört, zvládne všetko.
3. Korn – lacný nemecký destilát bez charakteru
Korn je silný obilný destilát z Nemecka, ktorý sa vyrába z fermentovanej kaše pšenice, raže, pohánky či jačmeňa. S minimálnym obsahom alkoholu 32 % a bez akejkoľvek príchute či sladkosti pôsobí pre mnohých ako fádna, drsná pálenka. Hoci má Korn dlhú tradíciu, mnohí ho považujú len za lacnú alternatívu kvalitnejších destilátov.
4. Carrulim – paraguajský „elixír proti nešťastiu“
Tradičný nápoj Guaraníov, najväčšej domorodej skupiny v Paraguaji, sa vyrába z cukrovej trstiny, paliny, medu a citróna. Pije sa najmä v auguste, aby odohnal choroby a smolu, pretože tento mesiac je v Paraguaji považovaný za nešťastný. Napriek peknej tradícii však chuť carrulimu nie je pre každého – kombinuje sladkosť s horkosťou a výraznou bylinnou arómou.
5. Death in the Afternoon – Hemingwayho riskantný experiment
Absint so šampanským – to je koktail známy ako Death in the Afternoon, pomenovaný podľa knihy Ernesta Hemingwaya. Nápoj pochádza z 30. rokov minulého storočia a vyznačuje sa mliečnym zakalením a šumivou textúrou. Hemingway odporúčal vypiť tri až päť týchto koktailov pomaly, no pre mnohých ide o kombináciu, ktorá sa jednoducho „nedá piť“.
6. Tuzemák – český rum, ktorý nie je rumom
Tento český nápoj vznikol v 19. storočí ako náhrada za pravý karibský rum. Destiluje sa z zemiakov alebo cukrovej repy a následne sa dochucuje rumovou arómou. Hoci ide o stálicu v Česku, mnohí kritici ho považujú za lacný a umelo aromatizovaný produkt, ktorý nemá s pravým rumom nič spoločné.
7. Aguardente bagaceira – portugalská verzia pálenky zo zvyškov hrozna
Táto portugalská „ohnivá voda“ sa vyrába z hroznových výliskov, teda zo zvyškov po výrobe vína. Hoci niektoré verzie môžu byť kvalitné, často sa bagaceira destiluje v domácich podmienkach, čo vedie k drsnej chuti a nepríjemne silnému záveru. Nápoj je populárny v rurálnych oblastiach, no pre mnohých zostáva len „drsným štartérom“.
8. Boukha – tuniský figový destilát, ktorý neosloví každého
Boukha je tradičný tuniský destilát z fermentovaných fíg, ktorý sa vyrába už od roku 1820. Má jemnú arómu hrozienok a korenia, no jeho chuť je pre mnohých príliš intenzívna a špecifická. Napriek snahe výrobcov udržať tradičnú receptúru je Boukha pre väčšinu konzumentov jednoducho „nezvyčajný zážitok“.
9. Maotai Baijiu – najpredávanejší alkohol v Číne, no nie pre každého
Maotai je najznámejšia verzia baijiu, tradičného čínskeho destilátu z cira, ktorý sa destiluje až sedemkrát a dozrieva v hlinených nádobách. Tento alkohol je však známy svojou extrémne ostrou a prenikavou chuťou, ktorú mnohí prirovnávajú k „tekutému ohňu“. Napriek jeho kultúrnemu významu je pre západné chuťové poháriky často príliš agresívny.
10. Karsk – nórsky test odvahy s kávou a domácim destilátom
Tradičný nórsky koktail Karsk kombinuje horúcu kávu s domácim destilátom (tzv. moonshine). Klasická príprava spočíva v tom, že sa do šálky vloží minca, ktorá sa zaleje kávou, kým ju nie je vidieť. Potom sa dolieva alkohol, kým sa minca opäť neobjaví. Výsledkom je extrémne silný nápoj, ktorý je viac o rituáli než o samotnej chuti – a tá je pre mnohých jednoducho príliš surová.
Obľúbenec Slovákov na 24. mieste
Na 24. mieste medzi najhoršie hodnotenými nápojmi sveta sa objavila aj Spišská borovička, ikonický slovenský destilát s výraznou arómou borievok. Hoci je pre mnohých Slovákov symbolom tradičného pitia, pre zahraničných konzumentov býva chuť borovičky príliš intenzívna, suchá a pripomína im skôr lesné ihličie než lahodný destilát.
Spišská borovička sa vyrába destiláciou borievok a obilného liehu, pričom jej chuť je typická svojou zemitosťou a jemnou horkosťou. Na Slovensku je obľúbená v krčmách aj na oslavách, často sa pije „na zdravie“ ako rýchly panák. No práve jej špecifická vôňa a silná borievková dochuť ju v očiach mnohých zahraničných hodnotiteľov zaradili medzi menej obľúbené destiláty.
Pre Slovákov je však borovička viac než len alkohol – je to kultúrny symbol, ktorý sa dedí z generácie na generáciu. A hoci sa možno nehodí do koktailov svetovej mixológie, svoje pevné miesto medzi slovenskými „tekutými pokladmi“ si stále drží.
Niektoré z týchto nápojov sú ikonické vo svojich krajinách, iné sú skôr kuriozitou. Všetky však majú jedno spoločné – nepatria medzi najobľúbenejšie na svete.