TOTO sú príznaky slintačky a krívačky: Ľudia a väčšina zvierat sú v bezpečí, POZOR si dajte na tieto druhy

dobytok, farma, kravy
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP, Michal Svítok
Reklama

Slovensko aktuálne čelí výskytu vysoko nákazlivého vírusového ochorenia – slintačky a krívačky. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR postihuje výlučne určité druhy zvierat, najmä hovädzí dobytok, ošípané a inú raticovú zver. Ľudia ani domáce zvieratá ako psy či mačky ohrození nie sú.

Príznaky ochorenia: Horúčka, slintanie aj krívanie

Ako informovalo TASR na základe Ministerstva pôdohospodárstva SR, medzi hlavné príznaky ochorenia patrí vysoká horúčka, výskyt pľuzgierov a áft v ústach, ktoré spôsobujú silné slintanie. Na končatinách infikovaných zvierat sa objavujú pľuzgiere a vredy, čo vedie ku krívaniu. Choré zvieratá často strácajú chuť do jedla a chudnú.

Ochorenie najčastejšie postihuje hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a raticovú zver. Kone, psy, mačky a ľudia týmto vírusom nakaziť nemôžu.

Rýchle šírenie a obmedzené možnosti liečby

Slintačka a krívačka sa šíri veľmi rýchlo. K prenosu môže dôjsť nielen priamym kontaktom medzi zvieratami, ale aj kontaminovaným krmivom, vodou, obuvou, oblečením alebo pracovnými nástrojmi. Nebezpečný je aj prenos vzduchom – vírus sa takto dokáže dostať na veľké vzdialenosti.

Liečba ochorenia neexistuje, je možná iba podporná starostlivosť. „Vakcinácia je možná, ale nevylučuje šírenie vírusu. Jedinou prevenciou pred šírením a možnosťou ochrany ďalších chovov je utratenie infikovaných zvierat,“ uviedlo ministerstvo.

Ekonomické dôsledky a prísne opatrenia

Výskyt ochorenia má vážne ekonomické dôsledky. Dochádza k poklesu produkcie mlieka a mäsa, chovy sú podrobené karanténe a musia dodržiavať prísne opatrenia na zabránenie ďalšiemu šíreniu vírusu. Všetky infikované zvieratá musia byť podľa nariadení utratené.

Prvé prípady už aj na Slovensku

Slintačka a krívačka bola potvrdená v chovoch dobytka v troch obciach na juhu Slovenska – konkrétne v Medveďove, Ňárade a Bake. Podľa rezortu sa vírus do krajiny pravdepodobne dostal zo susedného Maďarska vzdušnou cestou.

Ministerstvo v tejto súvislosti upozorňuje na nutnosť dodržiavania biologickej bezpečnosti a hygienických opatrení v chovoch, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova