fbpx

Tradičný klub balansuje na tenkej barážovej hrane. Bude ViOn druholigový?

Reklama
Na snímke hráèi MFK Zemplín Michalovce sa tešia zo záchrany vo Fortuna lige po víazstve v zápase 10. závereèného kola nadstavbovej èasti Fortuna ligy skupiny o udržanie sa MFK Zemplín Michalovce - FC ViOn Zlaté Moravce 20. mája 2023 v Michalovciach. FOTO TASR - Roman Hanc
Zdroj foto: TARS

Bol by to obrovský šok! Tradičný účastník Fortuna ligy sa zmieta v obrovských problémoch. ViOn Zlaté Moravce totižto prehral v utorok v prvom barážovom zápase o účasť v najvyššej súťaži na ihrisku Tatrana Prešov 0:1. Ak vývoj dvojzápasu nezvráti zajtra od 20:30 h v domácej odvete, bude po dlhých rokoch druholigový.

Nebola by to však senzácia, skôr spomínaný šok. ViOn mal totižto slabú už minulú sezónu, v ktorej mu tiež hrozila baráž a pôvodne ju aj zverenci vtedajšieho trénera Jána Kociana mali hrať proti MFK Dukla Banská Bystrica. Vtedy rozglejené mužstvo zachránila vyššia moc – licencie do Fortuna ligy na sezónu nedostali Sereď so Senicou, a tak sa baráž napokon nehrala a Zlaté Moravce boli de facto zachránené od zeleného stola.

V tejto sezóne sú tu podobné problémy a už skutočne môžu znamenať zostup. ViOn nezačal ligovú súťaž zďaleka najlepšie. V prvých kolách prehrával, strácal, hral fádne, bez nápadu, bezmyšlienkovito. Jednoducho zle. Zlom nastal až po príchode trénera Ivana Galáda, ktorý zamával čarovným prútikom a ako na počkanie prišli na jeseň želané výsledky. ViOn sa zmáhal, hlavne doma bol silný, Žilinu bol v domácom zápase schopný sfúknuť 4:0. Už ale záver jesene čo- to predznamenal. A dal tušiť.

Na jar prišli 3 remízy, z toho jedna cenná, doma so Slovanom 1:1. No ViOn začal čoraz častejšie prehrávať a sériu bez víťazstva natiahol na 13 zápasov. Márnosť nad márnosť! Klub, zdravý, s úspešným a rozumným majiteľom sa takto potácal najvyššou súťažou. Svetielko nádeje pre zverencov Ivana Galáda zablikalo v dvoch zápasoch – najprv vyhrali šťastne v Skalici (1:0), aby identický výsledok zopakovali proti Ružomberku v domácom zápase. Len následne hrali hrozitánsky zle v Poprade s Liptovským Mikulášom (1:1) a odvtedy prehrávajú.

Nezvládli ani dva dôležité zápasy na konci nadstavbovej časti Fortuna ligy, kedy mohli ujsť hrobárovi z lopaty- najprv prehrali doma s Trenčínom (1:2) a v sobotu v existenčnom stretnutí v Michalovciach (0:1). Preto sú v spomínanej baráži.

Podľa nás neospravedlniteľný druhopolčasový výkon!

V utorok v Ličartovciach, v prechodnom azyle Prešovčanov, to bol klasický barážový zápas. Pred bezmála 1400 divákmi sa bojovalo, bojovalo a ešte raz bojovalo. Navrch mal od začiatku domáci Tatran, ktorý sa už v piatej minúte mohol dostať do vedenia, no presný zásah Jozefa Dolného zrušil prítomný systém VAR. Zverenci trénera Mareka Petruša však boli jasne lepší – pohyblivejší, priamočiarejší, súbojovejší. ViOn prekvapujúco „vrávoral“ naprázdno, vypracoval si len jednu streleckú parketu, keď do Kučinského postoja strieľal Karol Mondek. Do vedenia išiel Tatran, keď v 33. min poslal odrazenú loptu do Lukáčovej bránky stopér Martin Baran.

To, čo však predviedol ViOn v druhom polčase je podľa nás neospravedlniteľné a nedôstojné pre klub, ktorý hráčom a zamestnancom vytvára určité podmienky. Áno, v 52. min mal vyrovnanie na kopačke striedajúci Anton Sloboda, ktorý dosledoval strelu Samuela Suľu a zakončoval do prázdnej bránky, no trafil len dobre postaveného Marka Milunoviča. Žalostné na tom všetkom je, že to bola posledná šanca ViOn – u v zápase, v ktorom mu išlo a ide o tak veľa. Žiadny extrémny zápal, tlak, šmýkačky, emócie. Bolo to málo, čo zverenci trénera Ivana Galáda ukázali, aj keď, samozrejme, ktovie, aký meter majú na seba nastavený oni sami.

Zajtra pôjde ViOn – o všetko. Oprieť sa veľmi nemá o čo. V domácich súbojoch viackrát na jar prehral, domáce prostredie nie je zďaleka jeho doménou. Nemôže sa taktiež oprieť o výraznejšiu fanúšikovskú podporu, tá jednoducho nebola, zajtra môže byť… Naviac, mužstvo herne nejaví známky „formy“. Tá ViOn opustila už na jeseň a zdá sa, že je nenávratne preč. Spolu s ňou aj „kúzlo“ Ivana Galáda, podľa niektorých barážového špecialistu. No tvrdiť to o niekom, kto bol v baráži (len) dvakrát, je trúfalé. Hlavne, keď tentoraz má v rukách najhoršie mužstvo.

Niet sa veľmi o čo oprieť. Je mrzuté, keď vašim najlepším hráčom je brankár – Patrik Lukáč. Bol to však tento gólman, inak rodák z Prešova, ktorý mal byť v prvom polčase utorkového súboja vylúčený po MMA chmate na útočníka Prešova Dragana Andriča. Obrana? Priepustná. Nestabilná. Nepresvedčivá. Má a môže mať veľké problémy s nakopávanými loptami Prešovčanov, s ich nábehmi za obrannú líniu. Nastupuje v zložení Suľa – Bednár – Toml – Čonka. Cenní sú v mužstve defenzívni záložníci Timotej Múdry – Denis Duga, ktorí obhospodarujú veľký priestor, bojujú, zrážajú sa, ale sú len motor v nefungujúcom aute. Smerom dopredu je to slabé, fádne. Pritom ViOn má rýchlostne výborne vybaveného Karola Mondeka, lenže ten nedostáva správne a včas potrebné lopty. Brazílčan Almeida je otáznik sám o sebe. V sezóne dal 5 gólov, lenže aj v utorok toho veľa nepredviedol. Podobne ako Patrik Pinte, pri zranení Romana Čerepkaia a takmer nulovej efektivite útočníka Kennetha Ikugara (na jar 1 gól), vari jediná voľba na hrot útoku. Buď ako buď, zajtra ViOn – u musí pomôcť akiste len futbalový Pánbožko, aby zvrátil svoj (ne) ligový osud.

Pritom stojí na zamyslenie, prečo sa do takejto situácie dostal klub, ktorý skutočne stojí na pevných, zdravých finančných základoch. Jeho majiteľ Viliam Ondrejka od vstupu klubu do najvyššej súťaže, čo je pomaly 20 rokov, nikdy nemal problém s vyplácaním výplat, klub sa prikrýval perinou, na akú mal a hral solídne. Podľa možností. Teraz je už druhýkrát za sebou v barážovej bažine. Je to zlým výberom trénerov, hlavne hráčov? Jedno je isté – ak sa zajtra ViOn- u nepodarí z prepadliska vyhrabať, Fortuna liga stratí jeden tradičný klub. Síce na jeho miesto príde bašta, Prešov, no ten je ešte len vo vývoji, a čo je hlavné, stále je bez štadióna.

Zápas ViOn Zlaté Moravce – Tatran Prešov, 2. barážový o účasť vo Fortuna lige sa odohrá v piatok 26. mája 2023 o 20:30 h. Prvý zápas vyhral Tatran Prešov 1:0.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie