Medzi pasažiermi ponorky, ktorá patrila rovnomennému hotelu, boli aj maloletí, no nie je jasné, či sú medzi obeťami.
Vo štvrtok zahynulo šesť cudzincov po tom, čo sa ponorka s ruskými turistami potopila pri egyptskom letovisku Hurghada pri Červenom mori.
Väčšinu zachránili a previezli do nemocníc
Agentúra Reuters na základe ruského konzulátu v Hurghade informuje, že ponorka s názvom „Sindibad“ mala na palube okrem členov posádky aj 45 ruských turistov. Miestne médiá informovali, že záchranné tímy zachránili 29 zo 45 pasažierov.
„Väčšinu z tých, ktorí boli na palube, zachránili a previezli do svojich hotelov a nemocníc v Hurghade,“ uviedol konzulát s tým, že osud niekoľkých turistov stále nie je jasný.
K incidentu došlo vo štvrtok dopoludnia, keď sa ponorka Sindibad „potopila vo vzdialenosti 1 km od brehu,“ uviedlo veľvyslanectvo. Medzi pasažiermi ponorky, ktorá patrila rovnomennému hotelu, boli aj maloletí.
Ako píše Mirror, medzi obeťami tragickej udalosti sú údajne aj dve deti. Tri deti zostali sirotami, čo ich rodičia zahynuli po nešťastí. Deviati utrpeli zranenia a ďalší dvaja pasažieri sú stále nezvestní.
Plavidlo bolo na pravidelnej podmorskej exkurzii s cieľom skontrolovať koralový útes, dodalo veľvyslanectvo.
Pasažieri môžu v ponorke pozorovať svet pod hladinou
Červené more, známe svojimi koralovými útesmi a morským životom, je hlavným centrom pre dôležitý egyptský turistický priemysel, v ktorom ruskí turisti zohrávajú čoraz väčšiu úlohu.
Podľa medializovaných informácií účastníkom nehody bolo tzv. poloponorné plavidlo, z ktorého môžu pasažieri pozorovať aj dianie pod vodnou hladinou.
Prevádzkovateľ ponorky má podľa svojej webovej stránky „odborný tím“ s „rokmi skúseností“ a dodáva, že jej ponorky boli „skonštruované vo Fínsku tak, aby udržali podmorský tlak až do 75 metrov, čím sa zaistila bezpečnosť a spoľahlivosť“.
Sindbad Submarines tvrdí, že má vo svojej flotile dve „rekreačné ponorky“, z ktorých každá môže prepraviť 44 pasažierov a dvoch pilotov s „veľkým okrúhlym oknom“ pre každého pasažiera, dodáva CNN.
Plavidlo by mohlo dosiahnuť hĺbku 25 metrov pod hladinou mora na 40 minút, čo by cestujúcim umožnilo preskúmať „500 metrov koralového útesu a ich morských obyvateľov“.
Ďalšie nehody lodí
V Červenom mori nejde o jediný prípad. V novembri 2024 sa po varovaní pred rozbúreným morom v priebehu pár minút potopila turistická jachta, po čom sa štyria ľudia utopili a 33 sa zachránilo.
Ďalší čln sa potopil v júni po škodách spôsobených búrkou, uviedlo vtedy ministerstvo životného prostredia, hoci neboli hlásené žiadne obete.
Správa Organizácie Spojených národov zaradila Egypt na prvé miesto v Afrike, pokiaľ ide o príjmy z cestovného ruchu v roku 2024 na úrovni 14,1 miliardy dolárov, čo je viac ako dvojnásobok toho, čo zarába na príjmoch zo Suezského prieplavu, čo zdôrazňuje životne dôležitú úlohu cestovného ruchu pri udržiavaní ťažko skúšanej ekonomiky.