Bolesť hlavy alebo migrénu zažil už každý z nás. Ide o veľmi nepríjemný pocit, ktorý nám dokáže znepríjemniť deň. Najhoršie je, ak sa tieto pocity v priebehu dňa neustále vracajú a nevieme s nimi bojovať. Aspoň čiastočne nám však môžu pomôcť niektoré jedlá a nápoje.
Ako píše portál Healthshots.com, pri liečbe alebo prevencii migrény by sme sa nemali spoliehať len na lieky. Dôležité je zamerať sa aj na stravovacie návyky, ktorými môžeme jednoduchšie riešiť migrénu, ale jej aj predísť. V tejto súvislosti netreba podceňovať ani pitný režim.
Ako sa prejavuje migréna?
Portál tvnoviny.sk informuje, že migréna so sebou neprináša len veľké bolesti, ale aj ďalšie pridružené ťažkosti. Bežnými prejavmi sú zvracanie a nevoľnosti. U niektorých ľudí je možné spozorovať aj pocit únavy, časté zívanie, chuť na niektoré druhy potravín, pocit smädu, zmeny nálad, stuhnutý krk a dokonca i časté nutkanie na močenie. Tieto prejavy môžu trvať aj niekoľko dní.
Čo pomôže v boji proti migréne?
Najväčším pomocníkom môže byť špenát, ktorý obsahuje vysoké množstvo horčíka. Jeho sila spočíva v uvoľňovaní ciev a zabraňuje nadmernej stimulácii nervov.
V boji proti migréne pomôžu aj chia semienka. Dietologička Varsha Gorey uvádza, že „majú protizápalové vlastnosti, ktoré chránia pred zúžením ciev a znižujú frekvenciu silných bolestí hlavy.“
Výbornou voľbou sú i celozrnné výrobky. Tie sú špecifické tým, že sa z nich pomaly uvoľňujú sacharidy, čo pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Práve to je kľúčové pri prevencii migrén.
Medzi rastliny, ktoré môžu pomôcť zaraďujeme aj kurkumu. Tá znižuje oxidačný stres a zápaly, teda spúšťače migrén. Zázvor zase pomáha pri nevoľnostiach a zvracaní.
Vďačným pomocníkom môžu byť tekvicové semienka. „Sú bohaté na horčík, podporujú relaxáciu krvných ciev a zabraňujú vzniku silných bolestí hlavy,“ hovorí Gorey. Zdroj horčíka môžeme nájsť aj v mandliach. Vysoký obsah draslíka nájdeme v banánoch, ktoré stabilizujú hladinu cukru v krvi a znížia citlivosť nervov.
Dobrý pomocníkom vedia byť aj bylinné čaje. Hlavne mätové a harmančekové, ktoré znižujú stres a uvoľňujú cievy. Pri častom výskyte migrén je potrebné myslieť i na pravidelný pitný režim. Ten môžete podporiť konzumáciou uhorky, ktorá pomôže udržať si hydratáciu dlhšie.
Čomu sa vyhnúť?
Niektorým jedlám a nápojom sa, naopak, treba vyhnúť. „Váš stav môžu zhoršiť,“ povedala dietologička. Zaraďujeme sem nakladané uhorky, ale aj iné fermentované potraviny.
Rovnako by ste sa mali vyhnúť pikantným jedlám a kofeínu, o ktorom si ľudia často myslia presný opak, teda že im v takejto situácii pomôže. Pri migréne sa neodporúča konzumovať čokoládu ani iné umelé sladidlá. Nevhodné je tiež spracované mäso, ako párky, salámy a iné výrobky s konzervačnou látkou dusičnanom sodným.