Predstavitelia Slovenskej ligy v Amerike, Českého národného združenia a predseda Československej národnej rady Masaryk podpísali 30. mája 1918 Pittsburskú dohodu a 14. októbra 1918 vznikla v Paríži dočasná československá vláda. Snahu vytvoriť spoločný a demokratický štát Čechov a Slovákov deklarovala aj Washingtonská deklarácia zverejnená 18. októbra 1918. V jej závere sa píše: „Veríme v demokraciu – veríme v slobodu – a v slobodu vždy väčšiu a väčšiu.“
Vzniku ČSR predchádzalo stretnutie predstaviteľov zahraničného a domáceho odboja v Ženeve. Na tomto stretnutí bola 28. októbra 1918 utvorená dočasná československá vláda. V ten istý deň prijalo Rakúsko-Uhorsko podmienky definitívnej kapitulácie a československý Národný výbor v Prahe vydal zákon o vzniku ČSR. Podpísali ho Vavro Šrobár, Anton Švehla, Alojs Rašín, František Soukup a Juraj Stříbrný. Týmto aktom oficiálne vznikla Československá republika.
V Turčianskom Svätom Martine sa 30. októbra 1918 konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.
Dočasné Národné zhromaždenie 14. novembra 1918 zvolilo Masaryka za prezidenta republiky, zároveň vznikla československá vláda, ktorej predsedom sa stal Karel Kramář.
Existenciu ČSR aj jej hraníc potvrdili mierové zmluvy: Versaillská s Nemeckom (1919), Saintgermainská s Rakúskom (1919) a Trianonská s Maďarskom (1920).
Prezidentka: Československá republika sa stala základom aj slovenskej štátnosti
Československá republika sa stala základom aj slovenskej štátnosti. Pri príležitosti sobotného 105. výročia ČSR to pripomenula prezidentka SR Zuzana Čaputová.
„Demokratický základ Československej republiky bol na svoju dobu natoľko pokrokový, že na ňom mohli Slováci i Česi stavať aj po návrate slobodných pomerov v Novembri ´89 a môžu sa oň opierať i dnes,“ napísala na sociálnej sieti.
Slobodný vývoj, ktoré majú obe krajiny za sebou, či už v spoločnom štáte alebo ako dve samostatné republiky, označila hlava štátu za dar. Jeho cenu pripomína zároveň odkaz štátnikov tejto doby, akými boli Tomáš G. Masaryk, Milan R. Štefánik a ďalší zakladatelia demokratickej tradície.
„Napriek tomu, že už viac ako 30 rokov idú Slovensko a Česko vlastnou cestou, som presvedčená, že nás toho stále oveľa viac spája než rozdeľuje,“ odkázala Čaputová.