Najnebezpečnejší zabijak ľudstva, komár, postupne preniká aj do Európy a s ním aj smrteľné tropické choroby. Podľa najnovších výskumov sa do roku 2060 počet prípadov ochorení, ako je horúčka dengue alebo chikungunya, môže až päťnásobne zvýšiť. Klimatické zmeny tak prinášajú novú, nečakanú zdravotnú hrozbu pre celý kontinent.
Malé tvory s veľkým dopadom
Komár je paradoxne jeden z najmenších tvorov na svete, no ročne zabije až milión ľudí. Tento hmyz sám o sebe nie je nebezpečný, no prenáša smrteľné vírusy spôsobujúce tropické choroby, ktoré sa doteraz v Európe takmer nevyskytovali. Medzi najvážnejšie patrí malária, horúčka dengue, žltá zimnica či vírus Zika.
Nový nepriateľ na európskom území: Komár tigrovaný už aj na Slovensku
V posledných rokoch sa v dôsledku klimatických zmien rozširuje výskyt invazívnych druhov komárov, najmä rodu Aedes, medzi ktoré patrí aj komár tigrovaný. Tento druh je už potvrdený aj na Slovensku, čo zvyšuje riziko šírenia nebezpečných vírusov na našom území, píše portál imeteo.sk.
Výskum odhaľuje dramatický nárast ochorení
Analýza prípadov horúčky dengue a chikungunya za posledných 35 rokov ukazuje prudký nárast výskytu týchto chorôb v Európe, najmä od roku 2010. Napríklad v roku 2024, najteplejšom roku v histórii meraní, bolo hlásených 304 lokálnych prípadov horúčky dengue, čo je viac než päťkrát toľko ako v predchádzajúcich 15 rokoch.
Choroby sa stávajú bežnou hrozbou
Vedci upozorňujú, že Európa sa pomaly posúva od sporadických epidémií k trvalému, teda endemickému výskytu týchto ochorení. To znamená, že tropické vírusy budú pre Európanov realitou, ktorú si nemôžu viac ignorovať.
Klimatické zmeny urýchľujú rozšírenie tropických chorôb
Vyššie teploty zvyšujú aktivitu a rozmnožovanie tigrovaných komárov, čím rastie riziko prepuknutia nákaz. Ak sa klimatické zmeny nezastavia, do roku 2060 môže počet ochorení spôsobených týmito komármi vzrásť až päťnásobne. Európa tak bude čeliť novej zdravotnej výzve, ktorá si vyžaduje okamžitú pozornosť a prípravu.