Tropické horúčavy opäť lámu rekordy: Rok 2024 je pre planétu historickým míľnikom

Ilustračné foto. Zdroj: x.com/US_Stormwatch, Peter Dynes
Reklama

Brazílska meteorologická agentúra v piatok oznámila, že krajina v roku 2024 zaznamenala najteplejší rok od začiatku meraní. Priemerná teplota dosiahla 25,02 stupňa Celzia, čo je o 0,79 stupňa viac ako dlhodobý priemer za roky 1991 – 2020.

Tento rekord prekonal predchádzajúcu najvyššiu hodnotu 24,92 stupňa Celzia z roku 2023. Píše o tom agentúra TASR.

Podľa odborníkov na klímu je tento trend jasným dôkazom dopadov globálneho otepľovania. Okrem rekordných teplôt Brazília čelila aj extrémnym prejavom počasia, vrátane závažných such a záplav.

Štúdia Brazílskej aliancie pre osvetu o oceánoch, podporená brazílskou vládou a UNESCO, odhalila, že v rokoch 2020 až 2023 Brazília zaznamenala priemerne 4 077 klimatických katastrof ročne, čo je takmer dvojnásobok oproti priemeru 2 073 udalostí ročne v období 2000 až 2019.

Tieto katastrofy zahŕňajú sucho, záplavy, prudké búrky, extrémne teploty, cyklóny, zosuvy pôdy, zemetrasenia a cunami. Štúdia tiež poukazuje na súvislosť medzi týmito udalosťami a otepľovaním povrchových teplôt oceánov. V roku 2024 Brazília čelila rekordnému suchu a záplavám, čo zvýraznilo klimatické výzvy krajiny. Ekonomické straty spôsobené týmito katastrofami v období 1995 až 2023 sa odhadujú na 88,4 miliardy dolárov, píše barrons.com.

Do zoznamu najteplejších rokov v histórii sa pridali aj ďalšie krajiny, vrátane Číny, Indie, Indonézie, Taiwanu a Hongkongu. Organizácia Spojených národov označila rok 2024 za najteplejší rok, aký kedy planéta zažila.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie