Trpíte stresom, kŕčmi alebo únavou? TOTO vám môže chýbať a ani o tom neviete!

magnezium
Zdroj: Vitasave/unsplash
Reklama

Magnézium, známe aj ako horčík, patrí medzi nevyhnutné minerály, ktoré naše telo potrebuje na správne fungovanie. Hoci si ho často neuvedomujeme, jeho úloha je zásadná pre svaly, nervy, srdce aj psychiku. Nedostatok magnézia môže viesť k mnohým nepríjemným problémom, preto je dôležité vedieť, kedy ho dopĺňať.

1. Magnézium ako bojovník proti stresu

V dnešnom hektickom svete stres vplýva na každého z nás. Magnézium pomáha regulovať stresové hormóny, podporuje relaxáciu svalov a znižuje nervové napätie. Pravidelný prísun magnézia môže zmierniť príznaky úzkosti, podporiť kvalitnejší spánok a dokonca znižovať riziko depresie.

2. Podpora v období tehotenstva

Počas tehotenstva sa potreba magnézia zvyšuje, keďže je nevyhnutný pre správny vývoj plodu. Pomáha pri tvorbe kostí, vývoji nervového systému a môže znižovať riziko predčasného pôrodu. Dostatočný príjem magnézia môže tiež pomôcť predchádzať kŕčom a vysokému krvnému tlaku u budúcich mamičiek.

3. Ochrana pred svalovými kŕčmi

Svalové kŕče môžu postihnúť kohokoľvek, bez ohľadu na vek či fyzickú kondíciu. Magnézium pomáha uvoľniť svalové napätie a zabraňuje ich mimovoľným kontrakciám. Je preto dôležité najmä pre športovcov a ľudí s fyzicky náročným povolaním.

4. Prevencia kardiovaskulárnych ochorení

Zdravé srdce je základom dlhého života a magnézium hrá v jeho činnosti významnú úlohu. Pomáha regulovať krvný tlak, predchádzať poruchám srdcového rytmu a podporuje správnu funkciu krvných ciev. Dlhodobý nedostatok magnézia môže viesť k vážnym kardiovaskulárnym problémom.

5. Nevyhnutný pre aktívnych ľudí a športovcov

Magnézium je kľúčové pre fyzickú výkonnosť, pretože sa podieľa na energetickom metabolizme, prenose nervových signálov a správnej kontrakcii svalov. Jeho dostatočný príjem môže znižovať únavu, predchádzať svalovým zraneniam a zrýchľovať regeneráciu po tréningu.

Ako si vybrať správne magnézium?

Nielen množstvo, ale aj forma magnézia hrá dôležitú úlohu pri jeho vstrebávaní. Medzi najlepšie vstrebateľné formy patria:

  • Magnézium bisglycinát – šetrný k žalúdku, ideálny na upokojenie nervového systému.
  • Magnézium citrát – rýchlo vstrebateľný, vhodný na doplnenie po fyzickej námahe.
  • Magnézium orotát – podporuje zdravie srdca a zlepšuje regeneráciu.

Aby bolo magnézium účinné, je dobré kombinovať ho s vitamínom B6, ktorý zlepšuje jeho vstrebávanie a využitie v tele.

Kedy si dať pozor na nedostatok magnézia?

Ak pociťujete častú únavu, nervozitu, poruchy spánku, svalové kŕče či búšenie srdca, môže ísť o signály nedostatku magnézia. Pravidelné dopĺňanie tohto minerálu vám môže pomôcť predchádzať zdravotným komplikáciám a cítiť sa lepšie.

Magnézium je teda nielen dôležitým minerálom, ale aj neoceniteľným pomocníkom v mnohých životných situáciách. Dbajte na jeho dostatočný príjem a vaše telo sa vám odvďačí zdravím a vitalitou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie