V Programovom vyhlásení vlády vidia nedostatky aj iní politici
Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) rovnako kritizovala postoj kabinetu k situácii na Ukrajine aj prístup k polícii a vyšetrovateľom káuz. Za užitočné ciele PVV označila napríklad ambíciu oddeliť príspevok na bývanie od príspevkov v hmotnej núdzi či inklúziu detí z generačnej chudoby a detí so zdravotným postihnutím. Podčiarkla potrebu ochrany duševného zdravia na školách a víta, že sa to dostalo do PVV. Chýba jej však podrobnejší popis plánov.
Poslanec Martin Šmilňák (KDH) kritizoval, že vo vládnom programe našiel v oblasti školstva iba jedno merateľné kritérium. „Keď povieme, že sa budeme snažiť, že budeme zvažovať, toto nie je PVV, ktoré stojí za to, aby sme mu vyjadrili dôveru,“ komentoval.
Peter Pollák z poslaneckého klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby nezabúdal na Rómov. Od vlády očakáva avizované dobudovanie kanalizácií a vodovodov. Pripomenul aj podanú žalobu voči Slovensku pre nesprávne zaraďovanie detí do špeciálnych škôl, segregáciu i na hroziacu pokutu. Tým, že sa štát nevenuje týmto deťom, podľa Polláka vyrába ďalších poberateľov sociálnych dávok.
Okrem iného v PVV absentujú aj najväčšie ekonomické výzvy. Na tento fakt znova upriamil pozornosť poslanec Michal Truban (PS). Podľa neho pri opatreniach chýbajú rámcové temíny a ciele. „Riešenie týchto výziev si vyžaduje aktívnu spoluprácu firiem, štátu a verejnej politiky, ktoré v PVV vôbec nie sú. Taktiež v ňom vláda abdikovala na vzdelávanie, či už podnikateľov alebo manažérov, ktoré pomáha zvyšovať produktivitu práce, budovať lepšie firmy, a tým pádom vyššie mzdy a lepšie dôchodky,“ objasnil Truban.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)