Švédski vedci prišli s netradičným a ekologicky udržateľným riešením. Počas jarných osláv vo švédskom meste Uppsala zozbierali približne 20-tisíc litrov moču z prenosných toaliet, ktorý plánujú využiť ako prírodné hnojivo pri pestovaní jačmeňa – suroviny nevyhnutnej na výrobu piva.
Cieľom tohto projektu je obmedziť využívanie chemických hnojív a poukázať na to, že aj moč môže byť dôležitou súčasťou obehového hospodárstva. Podľa portálu What’s The Jam ide o nápad, za ktorým stojí profesor Björn Vinnerås zo Švédskej univerzity poľnohospodárskych vied.
Spolu so spoločnosťou Sanitation360 rozmiestnili 29. apríla v mestskom parku Ekonomikum desať špeciálnych žltých toaliet, ktoré boli určené na zber výlučne moču. Toalety boli vybavené ochrannými sieťkami, aby do nich nemohli byť vhodené iné predmety. Samotný zber sa konal počas tradičnej Valpurginej noci, ktorá symbolizuje príchod jari.
Trúfli by ste si na pohárik?
Po zbere sa moč spracuje na sušený prášok, čo uľahčí jeho prepravu a aplikáciu na polia, kde rastie sladovnícky jačmeň. Ten sa následne použije pri výrobe piva v spolupráci s miestnymi pivovarmi na ostrove Gotland. Podobný zber prebehol aj minulý rok, avšak v oveľa menšom rozsahu – vedcom sa podarilo získať iba polovicu tohtoročného objemu.
Projektová manažérka Nicola Parfittová zo spoločnosti Sanitation360, ktorá na projekte spolupracuje s profesorom Vinneråsom, zdôrazňuje, že ide o pokus ukázať, ako možno ľudský moč využiť ako plnohodnotné a ekologicky šetrné hnojivo. Vedci veria, že takýto spôsob môže výrazne obmedziť potrebu chemických hnojív, ktoré prispievajú k znečisteniu vodných tokov a emisiám skleníkových plynov pri ich výrobe.