Záhadné písmo, ktoré obsahuje asi 4000 nápisov, sa vyskytuje takmer výlučne na pečatiach, keramike a tabuľkách.
Vláda indického štátu Tamilnádu ponúkla odmenu každému, kto dokáže rozlúštiť tajomné písmo civilizácie údolia Indus.
Portál Archeology Magazine s odvolaním sa na hlavnému ministra štátu Muthuvela Karunanidhi Stalina uvádza, že v súvislosti s novou štúdiou, ktorá našla podobnosti medzi písmom údolia Indus a symbolmi na starovekej tamilskej keramiky, spustili výzvu so štedrou odmenou.
Civilizácia údolia Indu, známa aj ako harappská civilizácia, prekvitala pred 5000 rokmi na úrodných rovinách Indu na území dnešnej severozápadnej Indie a Pakistanu.
Civilizácia, charakterizovaná sofistikovaným urbanistickým plánovaním a obchodnými sieťami, zanechala písmo, ktoré už viac ako storočie odolávalo všetkým snahám vedcov o rozlúštenie.
Záhadné písmo, ktoré obsahuje asi 4000 nápisov, sa vyskytuje takmer výlučne na pečatiach, keramike a tabuľkách. Väčšina nápisov je krátka, okolo piatich a šiestich symbolov, pričom najdlhší známy nápis obsahuje 34 symbolov.
Fakt, že písmo je krátke, v kombinácii s absenciou dlhších nápisov či dvojjazyčných artefaktov, ako napríklad slávna Rosettská doska, sa ukázal byť pre bádateľov prekážkou.
Lúštiteľ, ktorý odhalí záhadu, dostane 1 milión dolárov (takmer 960-tisíc eur). Záhadné symboly prvýkrát zaujali výskumníkov z celého sveta v roku 1875, po publikácii britského archeológa Sira Alexandra Cunninghama. Odvtedy bolo predložených veľa teórií týkajúcich sa systému symbolov, ale jeho použitie a význam zostáva nejasný.
Podľa najnovších štúdií systém súvisí s ranými symbolmi Tamil Nadu. Podľa porovnávacej analýzy sa 60 percent znakov zhoduje, čo naznačuje možné spojenie medzi južnou Indiou a údolím Indus.
Oznámenie o odmene vzbudila celosvetový záujem, pričom počítačoví vedci, inžinieri a lingvisti predložili svoje tvrdenia na dekódovanie nápisov.
Ak by sa systém podarilo rozlúštiť, mohlo by to výrazne prispieť k dôkladnejšiemu pochopeniu súčasnej spoločnosti.