Telefonát medzi Donaldom Trumpom a Vladimirom Putinom a plánované stretnutie bez účasti Ukrajiny vyvolali silné reakcie aj na Slovensku.
V relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark sa stretli Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko) a Marián Kéry (SMER-SD), aby diskutovali o možných dôsledkoch tohto rozhodnutia. Zatiaľ čo opozícia varuje pred návratom k Mníchovskej zrade a nekontrolovateľnej ruskej expanzii, koaličný SMER tvrdí, že ide o potvrdenie ich dlhodobých predpokladov o nevyhnutnosti dohody medzi veľmocami.
Trump a Putin rozhodujú bez Zelenského: Je to návrat k politike „o nás bez nás“?
Historické paralely sú nevyhnutné. Keď sa dvaja veľkí hráči – USA a Rusko – rozhodnú rokovať o osude tretej krajiny bez jej priamej účasti, pripomína to časy Mníchovskej dohody či Brežnevovej doktríny.
Tomáš Valášek upozorňuje, že o budúcnosti Ukrajiny rozhodujú veľmoci bez jej priamej účasti, čím sa dostáva do situácie „o nás bez nás“. Podľa neho sa tým otvára nebezpečný precedens, ktorý by mohol povzbudiť veľmoci k ďalším územným anexiám: „Nepriznať, že sa tu môžu násilím meniť hranice, že keď si veľké krajiny zoberú do hlavy, že tým menším idú uchmatnúť kus územia, že im to prejde.“
Naopak, Marián Kéry tvrdí, že výsledok rokovaní medzi Trumpom a Putinom bol očakávaný a Slovensko by sa malo sústrediť na zabezpečenie vlastných národných záujmov. „Robert Fico mal do bodky pravdu v tom, čo ste nechceli počuť, hlavne v roku 2022, keď začal vojenský konflikt na Ukrajine. Všetky tieto kroky, ktoré sa teraz dejú, tak jednoducho mu dávajú za pravdu, že sa nemýlil a mal dobré predpoklady.“ tvrdí Kéry s tým, že bez dohody medzi USA a Ruskom mier na Ukrajine nenastane.
Bude Rusko pokračovať v expanzii? Podľa Valáška sa Putin sa nezastaví, ak ho nezastavíme spoločne
Opozícia varuje, že rokovania môžu byť len taktickým manévrom Kremľa.
„Vladimirovi Putinovi nešlo o Donbas, nešlo o Luhansk, nešlo o Doneck, dal sa zastaviť len preto, lebo ho zastavili Ukrajinci s našou pomocou. A dnes by sme, boli v situácii, že máme ruské vojska na našej hranici,“ varuje Valášek.
Podľa Kéryho však treba vychádzať z reality. „Ako chcete donútiť Vladimira Putina, aby sa stiahol? To je jednoducho nepredstaviteľné,“ hovorí poslanec SMERu, ktorý sa odvoláva na nutnosť pragmatických riešení a zastavenia bojov.
Sankcie na Rusko: Naozaj oslabili Putina, alebo poškodili EÚ?
Zatiaľ čo Západ vníma sankcie ako nástroj na oslabenie ruskej ekonomiky, podľa SMERu sa európske krajiny samy vystavili hospodárskym problémom.
„Uškodili sme si v prvom rade my, Európska únia, stali sme sa nekonkurencieschopným svetadielom voči Číne a USA,“ tvrdí Kéry, ktorý spochybňuje efektivitu sankčného režimu.
Opačný názor má Valášek: „Sankcie mali jasný cieľ – obmedziť ruské financie na vojnu. Ak by neboli, Putin by mal omnoho viac prostriedkov na zabíjanie ukrajinských civilistov.“
Hrozí Slovensku bezpečnostné riziko? Expanziu Ruska nemožno vylúčiť
Kľúčovou otázkou zostáva, či Rusko po prípadnej dohode s Trumpom skutočne ukončí svoje vojnové ambície, alebo bude pokračovať v expanzii.
„Ak raz príjmeme, že veľké krajiny si môžu robiť, čo chcú, menšie štáty ako Slovensko na to môžu doplatiť,“ varuje Valášek.
SMER naopak tvrdí, že Slovensko je súčasťou NATO a má zaručenú bezpečnosť. „Veď my sme predsa plnohodnotnou súčasťou Severoatlantickej aliancie, máme svoje práva a svoje povinnosti, takže si myslím, že ak by došlo k nejakému napadnutiu členského štátu, tak by asi sa nemali k nám chovať macošsky naši susedia a naši priatelia a partneri zo Severoatlantickej aliancie,“ reaguje Kéry.
Exodus Ukrajincov? Môžu prísť aj vojaci s vojenským výcvikom
Podľa niektorých analytikov by vývoj vojny mohol vyvolať ďalšiu migračnú vlnu z Ukrajiny.
„Tentoraz to však nebudú len matky s deťmi, ale aj vojaci, ktorí si zo sebou nesú vojnové traumy a výcvik,“ upozorňuje moderátor Peter Bielik, pričom cituje obavy poľského prezidenta.
„Ak prestanú boje, aký bude ich životný cieľ? Nechcem, aby sme tu mali mafiánske gangy ako v 90. rokoch,“ dodáva Kéry.
Galéria
Fico mal pravdu? Opozícia varuje pred izoláciou Slovenska
Robert Fico už stihol reagovať na vývoj situácie a jeho postoj je jasný – podľa neho sa potvrdilo všetko, čo tvrdil už v roku 2022.
„Fico sa správa ako komentátor, nie ako líder. Keď vidí, že USA a Rusko si delia svet, namiesto akcie len píše statusy,“ kritizuje ho Valášek.
Podľa SMERu však ide len o zbytočnú hystériu. „Strašíte slovenskú verejnosť,“ odpovedá Kéry.
Rekonštrukcia vlády na obzore? Politické napätie na Slovensku rastie
Na záver diskusie zaznelo aj to, že vnútropolitické napätie môže viesť k rekonštrukcii vlády.
„Áno, priznávam, máme problémy v koalícii,“ priznáva Kéry, ktorý však dodáva, že situácia sa vyrieši v nasledujúcich týždňoch.
Naopak, Valášek vidí v slovenskej politike chaos: „Ficova vláda sa nevie postarať ani o riadny chod parlamentu. To je dôvod, prečo jej čísla klesajú, nie zahraničná politika.“
Relácia Téma s Petrom Bielikom ukázala zásadné názorové rozdiely medzi koalíciou a opozíciou v otázke vývoja na Ukrajine. Kým SMER tvrdí, že vojna sa dala ukončiť už dávno a Trumpovo vyjednávanie je len logickým krokom, Progresívne Slovensko varuje, že ide o nebezpečný precedens, ktorý môže ohroziť aj Slovensko.