Trump a Putin sa stretnú ešte vo februári! Zajtra k nám príde šéf NATO, na rokovania o Ukrajine nás už zase nepozvali

Macron Trump
Zdroj: TASR/AP
Reklama

Stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým Donaldom Trumpom by sa mohlo konať už koncom februára. Hovorca Dimitrij Peskov však nevylúčil, že k stretnutiu  dôjde neskôr. TASR o tom informuje na základe správy agentúry TASS.

Peskov sa vyjadril po rokovaniach ministrov zahraničných vecí USA a Ruska v Saudskej Arábii, kde sa dohodli na vytvorení tímov, ktoré budú rokovať o spôsobe ukončenia vojny na Ukrajine. „Ide o veľmi, veľmi dôležitý krok k vytvoreniu podmienok na dosiahnutie mierového riešenia,“ povedal. Podľa neho boli tieto rozhovory zamerané aj na plán obnovenia rusko-amerických vzťahov s cieľom ich oživenia. Problémov medzi USA a Ruskom je podľa Peskova veľa a nie je ich možné vyriešiť počas jedného dňa.

V Paríži o Ukrajine znovu bez Slovenska

Paríž v stredu popoludní hostí druhý summit o Ukrajine a európskej bezpečnosti. Na prvom narýchlo zvolanom zasadnutí v pondelok boli lídri Francúzska, Británie, Nemecka, Holandska, Dánska, Španielska, Talianska a Poľska a tiež EÚ a NATO. Niektoré štáty vnímali kriticky, že ich nepozvali. Podľa TASR a Reuters i denníka The Guardian však tentoraz dostali pozvánku aj Litva, Estónsko, Lotyšsko, Česká republika, Grécko, Fínsko, Rumunsko, Švédsko a Belgicko a krajiny mimo EÚ Kanada a Nórsko.

Rokovanie bude hybridné, viacerí predstavitelia krajín sa pripoja prostredníctvom videohovoru. Cieľom stretnutí je posúdiť plány amerického prezidenta Trumpa na ukončenie vojny na Ukrajine. Pondelňajší summit v Paríži síce skončil bez vyhlásenia, lídri sa nedohodli na vyslaní vojakov na Ukrajinu, ktorí by prípadne kontrolovali dodržiavanie mierovej dohody.

Poľsko nepošle vojakov na Ukrajinu

Žiadna krajina susediaca s Ruskom by sa podľa poľského ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysza nemala zúčastniť na  mierovej misii na Ukrajine. Podľa neho by to mohlo viesť k rôznym provokáciám, informuje TASR podľa agentúry PAP.

Minister obrany varoval pred rizikom hybridných útokov. Zdôraznil tiež, že v súčasnosti neexistuje koalícia štátov, ktorá by plánovala vyslanie vojakov na Ukrajinu. „Poľsko určite nepošle vojakov na Ukrajinu,“ vyhlásil Kosiniak-Kamysz. Dodal, že úlohou Poľska je byť logistickým centrom pre medzinárodnú pomoc či ochrana hraníc s Bieloruskom, na ktorej sa podieľa približne 6000 vojakov.

Odmietol scenár, podľa ktorého by Rusko mohlo dosiahnuť stiahnutie jednotiek USA a NATO z východného krídla Aliancie. „Poľsko-americké spojenectvo a dôvera Američanov v Poliakov sú silnejšie ako akékoľvek rozhovory s Ruskom,“ uzavrel Kosiniak-Kamysz.

Už 16. balík sankcií

Krajiny Európskej únie sa v stredu dohodli na 16. balíku sankcií proti Rusku, a to len niekoľko dní pred tretím výročím začiatku ruskej vojny na Ukrajine. TASR o tom informuje podľa agentúr DPA a AFP. Ich formálne prijatie sa očakáva v pondelok, keď sa ministri zahraničných vecí stretnú v Bruseli na zasadnutí Rady EÚ.

V novom balíku by mal byť zahrnutý zákaz dovozu hliníka z Ruska a obmedzenia proti ruskému finančnému sektoru a jeho „tieňovej flotile“ – skupine starých tankerov s neprehľadným vlastníctvom, ktoré Moskva využíva na obchádzanie západných sankcií.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia