Trump chce navýšenie príspevku krajín do NATO, Európska únia má na to iný dôvod

Trump, NATO, výdavky
Trump by od členských krajín NATO požadoval zvýšenie výdavkov na zbrojenie. Zdroj: TASR/AP/Barbora Vizváryová
Reklama

Americký prezident Donald Trump trvá na tom, že členské štáty NATO by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu. Upozorňuje, že ak tak neurobia, Spojené štáty môžu obmedziť svoju ochranu voči nim. Hoci niektoré európske krajiny skutočne posilňujú svoju obranu, rozhodnutie nie je primárne výsledkom Trumpových výziev.

Trumpova administratíva najnovšie požaduje, aby členské štáty NATO vynakladali až päť percent svojho hrubého domáceho produktu (HDP) na obranu, čo je viac než doterajšie dvojpercentné minimum, informuje Business Insider. Túto požiadavku oznámil prezident na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Bezpečnostné obavy ako hlavný dôvod

Podľa Business Insider niektoré európske krajiny už zvýšili svoje obranné rozpočty, no nie kvôli tlaku z Washingtonu, ale pre narastajúce bezpečnostné hrozby. Estónsko patrí medzi štáty, ktoré investujú do obrany najmä z vlastných strategických dôvodov. Minister zahraničných vecí Margus Tsahkna zdôraznil, že plánované navýšenie výdavkov nesúvisí s Trumpovými požiadavkami, ale s reálnymi bezpečnostnými potrebami krajiny. Keďže Estónsko hraničí s Ruskom a je dlhodobým podporovateľom Ukrajiny, rozhodlo sa zvýšiť výdavky na obranu až na päť percent HDP.

Tsahkna pripomenul, že Estónsko už roky postupne zvyšuje svoje vojenské rozpočty, pričom v roku 2024 dosiahli 3,4 percenta HDP. Dodal, že hoci Trump požaduje správnu vec, zvyšovanie obranných výdavkov by nemalo byť len na krajinách susediacich s Ruskom – mali by sa na ňom podieľať všetky členské štáty NATO.

Litva a Poľsko idú rovnakým smerom

K Estónsku sa pridala aj Litva. Minister zahraničných vecí Kęstutis Budrys v rozhovore pre The Financial Times uviedol, že Európa čelí novým bezpečnostným výzvam a Trumpove požiadavky vníma ako konštruktívny tlak, nie však ako hlavný dôvod zbrojenia. Litva plánuje v najbližších rokoch investovať do obrany päť až šesť percent HDP, minimálne do roku 2030.

Podobným smerom sa už predtým vydalo aj Poľsko, ktoré má v rámci NATO jedny z najvyšších výdavkov na obranu v pomere k HDP. Už pred Trumpovými vyhláseniami oznámilo, že v roku 2025 dosiahnu jeho vojenské výdavky päť percent HDP.

Nie všetci sa prispôsobujú

Naopak, niektoré štáty, ako Taliansko, Španielsko či Kanada, stále nevynakladajú ani dve percentá HDP na obranu. Trump sľuboval už počas predvolebnej kampane, že krajiny, ktoré neplnia stanovené ciele, nebudú môcť počítať s americkou ochranou. Napriek tomu sa zdá, že hlavným dôvodom nárastu vojenských rozpočtov v Európe nie sú Trumpove požiadavky, ale skôr obavy z ruskej agresie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia