Maria Farmer, umelkyňa a prvá žena, ktorá verejne obvinila Jeffreya Epsteina a Ghislaine Maxwellovú zo sexuálneho zneužívania, tvrdí, že už v roku 1996 upozornila federálnych vyšetrovateľov na Donalda Trumpa ako osobu, ktorú by mali preveriť. Uviedla to v rozhovore pre denník The New York Times.
Farmer, ktorá pracovala pre Epsteina v polovici 90. rokov, sa podľa vlastných slov obrátila na FBI už v roku 1996, keď nahlásila sexuálne trestné činy Epsteina a jeho blízkej spolupracovníčky Maxwellovej. V tom čase vraj spomenula aj Trumpa ako osobu z ich okolia, ktorá by si zaslúžila pozornosť vyšetrovateľov, informuje The Guardian.
Podľa nej sa k tejto výpovedi vrátila aj o desať rokov neskôr, keď ju FBI znovu kontaktovala v roku 2006. Opäť mala hovoriť o Trumpovi – a to v súvislosti s nepríjemným zážitkom z roku 1995, keď ho stretla neskoro večer v Epsteinovej kancelárii v New Yorku.
„Stále sa pýtam, čo vlastne úrady urobili s mojím svedectvom z rokov 1996 a 2006,“ uviedla Farmer pre The New York Times.
Farmer si podľa svojich slov spomína, že vtedy pracovala pre Epsteina ako asistentka a okrem nákupu umeleckých diel sa starala o chod jeho domu na Upper East Side. Práve tam mala sledovať príchody a odchody dievčat, mladých žien aj celebrít.

Incident s Trumpom sa mal odohrať v roku 1995. Farmer vtedy podľa vlastných slov dostala pokyn prísť do Epsteinovej kancelárie v luxusnej budove na Manhattane. Bola oblečená športovo, v krátkych nohaviciach. Zakrátko sa tam objavil Donald Trump v obleku. „Bála som sa, keď sa nado mnou skláňal a pozeral na moje nohy,“ povedala.
Epstein údajne vstúpil do miestnosti a Trumpovi povedal: „Nie, nie. Tá nie je pre teba.“ Potom spolu odišli. Farmer tvrdí, že počula, ako Trump hovorí, že si myslel, že má len šestnásť rokov.
Farmer však zároveň dodala, že s Trumpom už potom nemala žiadnu ďalšiu nepríjemnú skúsenosť a nevidela ho nikdy nevhodne sa správať k iným ženám či dievčatám.
Trump všetko popiera
Reakcia Trumpovho tímu na seba nenechala dlho čakať. Riaditeľ komunikácie Bieleho domu Steven Cheung pre The New York Times uviedol: „Prezident nikdy nebol v jeho kancelárii. A faktom je, že ho zo svojho klubu (Trumpovho, pozn. redakcie) vyhodil, lebo bol úchyl.“
Tlačová hovorkyňa Karoline Leavitt dodala: „Hlúpi reportéri New York Times zúfalo recyklujú staré príbehy, len aby sa pokúsili spojiť prezidenta Trumpa s Epsteinom. Epstein bol členom Mar-a-Lago, ale to je ten istý klub, z ktorého ho Trump vyhodil za nevhodné správanie. Tieto príbehy sú smiešne a úbohé pokusy prekryť úspechy Trumpovej administratívy.“
Dokumenty o Epsteinovi ako politická hrozba?
Podľa The New York Times môže Farmerovej výpoveď vrhnúť nové svetlo na otázku, prečo sa meno Donalda Trumpa spomína v súvislosti s doteraz nezverejnenými zložkami o Epsteinovi. Tie vzbudzujú vášne nielen medzi jeho odporcami, ale aj medzi jeho tradičnými priaznivcami.
Ak by sa ukázalo, že FBI v minulosti dostala tipy o Trumpovi od svedkyne ako Farmer, mohlo by to skomplikovať jeho pozíciu – najmä v čase, keď sa snaží dištancovať od svojej minulosti s Epsteinom.
Oficiálne však Trump čelí v tejto veci len verejnej kritike – nikdy nebol formálne obvinený ani vyšetrovaný v súvislosti so zločinmi Jeffreyho Epsteina. Biely dom trvá na tom, že ich priateľstvo sa dávno skončilo.
Jeffrey Epstein, ktorý bol obvinený z obchodovania s deťmi za účelom sexuálneho zneužívania, zomrel v roku 2019 vo väzbe. Podľa úradov spáchal samovraždu, no mnohí – vrátane Trumpových priaznivcov – tejto verzii neveria. Ghislaine Maxwellová bola v roku 2022 odsúdená na 20 rokov väzenia za účasť na obchodovaní s maloletými.
Trump v minulosti nazval Epsteina „úžasným chlapíkom“ (v roku 2002), existujú aj videozáznamy, na ktorých spolu oslavujú. Neskôr sa však od neho dištancoval – v roku 2019 tvrdil, že s Epsteinom prerušil kontakty už pred dvadsiatimi rokmi a nikdy nebol jeho fanúšikom.
V kampani na rok 2024 sa Trump vyjadril, že zvažuje zverejnenie federálnych spisov o Epsteinovi. Tieto dokumenty podľa mnohých obsahujú mená vplyvných ľudí, dôkazy, výpovede či svedecké tipy, ktoré sa napokon nikdy nedostali pred súd.
Napätie ešte viac vystupňoval Wall Street Journal, ktorý nedávno zverejnil, že Trump v roku 2003 poslal Epsteinovi sexuálne ladený narodeninový pozdrav. Trump to označil za „podvod“ a zažaloval médiá i ich vlastníka Ruperta Murdocha o 10 miliárd dolárov za ohováranie.