Keď sa prezident USA pustí do rečí o tom, koho možno vyhostí, koho zatkne a komu zoberie občianstvo, vyvolá to pozornosť. Keď medzi menami zaznie Elon Musk, kandidát na starostu New Yorku Zohran Mamdani a herečka Rosie O’Donnell, rozhodne to neostane bez odozvy. A presne to Donald Trump v uplynulých týždňoch spravil – otvorene naznačil, že ich americké občianstvo môže byť v ohrození.
Pri rozhovoroch s novinármi sa Trump nechal počuť, že otázku Muskovej deportácie „bude musieť preveriť“. Pri Mamdanim išiel ešte ďalej – vyhlásil, že ak bude odporovať imigračným úradom, „budeme ho musieť zatknúť“. Dodal aj: „Nepotrebujeme v tejto krajine komunistu. Ale ak ho už máme, budem ho veľmi pozorne sledovať v mene tohto národa.“ Píše o tom CNN.
Hoci Mamdani legálne získal občianstvo v roku 2018, Trump otvorene naznačil, že „veľa ľudí hovorí, že je tu nelegálne“. Dôkaz o tom žiadny nepredložil – išlo o vyjadrenie v štýle Trumpových improvizácií pred kamerami.
Rovnako nečakané bolo aj vyjadrenie na adresu Rosie O’Donnell, ktorú na platforme Truth Social nazval „hrozbou pre ľudstvo“ a dodal: „Vážne zvažujem, že jej odoberiem občianstvo.“
Čo hovorí zákon?
Zákony USA stanovujú, že občianstvo možno zrušiť iba v prípade, že bolo nadobudnuté nelegálnou cestou alebo podvodom – napríklad utajením dôležitých skutočností pri naturalizácii. Týka sa to teda výhradne naturalizovaných občanov, nie tých, ktorí sa narodili v USA.
„Trump nemá právomoc niekoho denaturalizovať. To môže len súd. A navyše, štát musí predložiť jasné a presvedčivé dôkazy,“ vysvetľuje Muzaffar Chishti z nezávislého think-tanku Migration Policy Institute.
Rosie O’Donnell sa narodila na Long Islande v štáte New York – a teda spadá mimo právneho rámca, ktorý by umožnil odobratie jej občianstva. Ako podotýka imigračný právnik Matthew Hoppock: „Prezident nemôže len tak zrušiť občianstvo niekomu, kto sa narodil ako americký občan. Jedinou možnosťou je dobrovoľné vzdanie sa alebo smrť.“
Elon Musk na sociálnej sieti X reagoval výstižne, aj keď zdržanlivo: „Je veľmi lákavé to eskalovať. Naozaj veľmi. Ale zatiaľ sa zdržím.“ Na otázky CNN ohľadom Trumpových slov však nereagoval.
Zohran Mamdani reagoval pred novinármi energicky: „Včera Donald Trump povedal, že ma treba zatknúť, povedal, že ma treba deportovať, povedal, že mi treba odobrať občianstvo – a povedal to o mne, o človeku, ktorý má šancu stať sa prvým starostom tohto mesta s imigrantským pôvodom za celé generácie, prvým moslimským a zároveň prvým juhoázijským starostom v jeho histórii. A tieto slová nevyslovil ani tak kvôli tomu, kým som, odkiaľ pochádzam, ako vyzerám alebo ako rozprávam. Skôr ich povedal preto, že chce odviesť pozornosť od toho, za čo bojujem.“
Rosie O’Donnell sa do Trumpa pustila na Instagrame s dávkou sarkazmu: „Chceš mi zobrať občianstvo? Tak to skús, kráľ Joffrey s mandarínkovým opálením. Nie som tu na to, aby si ma umlčal. Nikdy som nebola.“
Trumpov zámer
Hoci prezidentove vyjadrenia nie sú oficiálnymi oznámeniami, jeho slová opäť otvárajú dvere k diskusii o tom, ako môže politika ovplyvniť základné občianske práva. Americké ministerstvo spravodlivosti totiž len pred pár týždňami vydalo nový dokument, v ktorom vyzýva právnikov, aby sa denaturalizácii aktívne venovali a upozorňovali na možné prípady v teréne.
Od nástupu druhého Trumpovho obdobia už podľa hovorcu ministerstva Chad Gilmartina prebehlo päť nových konaní o odňatie občianstva. „EŠTE PRIBUDNÚ,“ napísal Gilmartin na X, spolu s výňatkom z interného memoranda.
Denaturalizácia nie je v USA nič nové, ale kedysi sa využívala najmä proti nacistickým vojnovým zločincom či osobám zapojeným do organizovaného zločinu. Priemerný počet prípadov bol do roku 2017 len okolo 11 ročne. Trumpova prvá vláda chcela túto prax rozšíriť, no napokon podala len niečo cez stovku návrhov.
Obavy právnikov
Niektorí odborníci majú vážne pochybnosti o tom, kam tento vývoj smeruje. „Politizácia občianskych práv je pre mňa naozaj znepokojujúca,“ hovorí právnička Cassandra Burke Robertson. Bojí sa, že vláda by mohla spätne hľadať chyby v dokumentoch svojich odporcov a vytvárať tak atmosféru strachu.
Chishti k tomu dodáva: „Sme svedkami novej éry – nie že by sme nemali skúsenosti s denaturalizáciou, ale nikdy nebola zneužitá na vyrovnávanie si účtov. Tentoraz to tak pôsobí. A to je veľmi nebezpečný precedent.“
O’Donnell bola zatiaľ posledná v sérii verejne pomenovaných „nepriateľov“, no experti varujú: aj keď sa nič reálne nestane, samotná hrozba môže pôsobiť odstrašujúco. Ako hovorí Chishti: „Ľudia – aj občania – si začnú dávať pozor na to, čo hovoria. Nie preto, že by sa báli prehry na súde, ale preto, že vôbec budú obvinení. To je alarmujúce.“