Sudca Engoron dospel k záveru, že Trump a jeho spoluobžalovaní „neprijali zodpovednosť“ za svoje činy. Podotkol tiež, že znalci, ktorí svedčili v prospech obhajoby, „jednoducho popreli realitu“. Občianskoprávny podvod, ktorý bol jadrom procesu, označil za „všedný, nie smrteľný hriech“.
Odmietanie Trumpa a jeho spolupracovníkov priznať pochybenia podľa sudcu naznačuje, že by v nekalých praktikách pokračovali, ak by nedostali zákaz. „Ich absolútny nedostatok ľútosti a výčitiek svedomia hraničí s patológiou,“ dodal sudca.
Prípad občianskoprávneho podvodu by mohol zasadiť Trumpovu realitnému impériu veľkú ranu – a to práve v čase, keď Trump vedie súboj o republikánsku nomináciu a vo voľbách v USA 5. novembra vyzve demokratického prezidenta Joea Bidena.
Piatkové rozhodnutie padlo po zložitom trojmesačnom súdnom procese. Pri ňom Trump pripustil, že niektoré hodnoty jeho nehnuteľností boli nepresné, ale trval na tom, že banky si mali urobiť vlastnú previerku.
Trump využíval svoje vystúpenia na súde ako improvizované zastávky v kampani. Ponúkal novinárom chytľavé slogany a trval na tom, že súdy sú pre jeho politických protivníkov len spôsob, ako mu zabrániť v návrate do Bieleho domu.
Ďalšie Trumpove kauzy
Trump sa k republikánskej nominácii prepracováva napriek mnohým ďalším právnym problémom. Je obvinený v štyroch trestných kauzách, vrátane jednej v New Yorku, ktorá súvisí s platbami za mlčanie, ktoré poskytol pornoherečke pred voľbami v roku 2016.
Sudca, ktorý na tento prípad dohliada, stanovil dátum súdneho pojednávania na 25. marca. Rozhodol tak napriek námietkam Trumpových právnikov, ktorí sa snažili súdne pojednávanie odložiť kvôli Trumpovmu preplnenému právnemu a politickému programu.
Trump bol obvinený aj na Floride, kvôli nakladaniu s tajnými dokumentmi po odchode z funkcie, a vo Washingtone a v Georgii kvôli snahe zvrátiť svoju volebnú prehru v roku 2020.
Vo všetkých štyroch prípadoch sa Trump vyhlásil za nevinného.