Donald Trump prichádza s kontroverzným plánom. Chce znova otvoriť ikonické väzenie Alcatraz, ktoré už desaťročia slúži len ako turistická atrakcia. Podľa exprezidenta by sa mal ostrov pri San Franciscu premeniť na nedobytnú pevnosť pre násilných recidivistov. Projekt však vyvoláva otázky o nákladoch, efektivite aj symbolike návratu do minulosti.
Alcatraz ako symbol poriadku
Donald Trump vo svojom najnovšom vyhlásení vyzval na rekonštrukciu a opätovné sprevádzkovanie legendárneho ostrovného väzenia Alcatraz. „Prestavme a znovuotvorme Alcatraz! Amerika už príliš dlho trpí kvôli krutým, násilným a neustále sa opakujúcim zločincom — odpadu spoločnosti, ktorý neprináša nič iné než biedu a utrpenie,“ uviedol na svojej sieti Truth.
Podľa neho by mala väznica slúžiť ako zastrašujúci príklad a jasné posolstvo všetkým, ktorí ohrozujú spoločnosť. „Nebudeme už rukojemníkmi zločincov, grázlov a sudcov, ktorí sa boja robiť si svoju prácu. Znovuotvorenie Alcatrazu bude symbolom zákona, poriadku a spravodlivosti,“ dodal.
Náročný projekt za miliardy?
Plánované obnovenie federálneho väzenia však naráža na množstvo prekážok. Alcatraz bol zatvorený už v roku 1963 pre vysoké prevádzkové náklady a rozpadajúcu sa infraštruktúru. Ostrov je náročný na zásobovanie. Všetko od potravín po palivo musí byť dopravené loďou. Agentúra AP upozorňuje, že celý projekt by mohol predstavovať obrovskú finančnú a logistickú záťaž pre federálne úrady.
Temná história ostrova
Alcatraz má za sebou takmer 30-ročnú históriu ako federálne väzenie s najvyššou ochranou. Boli v ňom držaní notoricky známi kriminálnici ako Al Capone či Machine Gun Kelly. Zo 36 pokusov o útek sa tri skončili nevyriešeným zmiznutím, ostatné smrťou alebo dolapením. Miesto sa stalo súčasťou popkultúry a dnes je jednou z najnavštevovanejších atrakcií Kalifornie.
Odpoveď na krízu, alebo populizmus? Kritici hovoria o show
Trumpova snaha o znovuotvorenie Alcatrazu prichádza v čase, keď v USA už existuje 16 federálnych väzníc s rovnakou úrovňou stráženia. Kritici preto tvrdia, že ide skôr o symbolický krok než o reálne riešenie. Exprezident však tvrdí, že ide o potrebné posolstvo – ukázať, že Amerika sa nebude krčiť pred zločinom.