Trump plánuje ÚPRAVU VOLIEB! Milióny hlasov ostanú v ohrození

Zdroj: Instagram/Donald Trump, Wikimedia Commons
Reklama

Americký exprezident Donald Trump počas svojho druhého funkčného obdobia výrazne zasahuje do volebných pravidiel. Jeden z jeho najnovších exekutívnych príkazov zavádza povinnosť preukazovania občianstva pri registrácii voličov, obmedzuje možnosti korešpondenčného hlasovania a výrazne posilňuje právomoci niektorých federálnych agentúr. Tieto kroky vyvolávajú obavy medzi odborníkmi aj politikmi, ktorí varujú pred nebezpečným posilňovaním moci Bieleho domu.

Trump a jeho boj proti „nelegálnym voličom“

Už v minulosti Trump opakovane podľa iDnes tvrdil, že americké voľby ovplyvňujú migranti bez občianstva, hoci na to nikdy nepredložil dôkazy. Súčasný exekutívny príkaz je priamym dôsledkom týchto tvrdení. Zavádza povinnosť preukazovať občianstvo oficiálnym dokladom pri registrácii na hlasovanie.

Tento krok je však v rozpore s doterajšou praxou, podľa ktorej sa občianstvo overovalo prostredníctvom úradných databáz a registrácia sa potvrdzovala prísahou voliča. Kritici upozorňujú, že nový systém môže mnohým Američanom znemožniť účasť na voľbách.

Legálnosť zásahov je sporná

Americká ústava nepriznáva prezidentovi právomoc priamo regulovať voľby – tie sú v kompetencii jednotlivých štátov. Výnimkou sú len prípady, keď do procesu zasiahne Kongres, ako sa stalo v roku 1965 pri schválení Voting Rights Act.

Podľa expertov môžu niektoré časti Trumpovho príkazu obstáť pred súdom, avšak ďalšie, najmä zásahy do právomocí jednotlivých štátov a federálnych agentúr, môžu byť protiústavné. Profesor ústavného práva Justin Levitt upozorňuje, že Trump zatiaľ nemá dostatočné právomoci na presadenie niektorých zmien, pokiaľ mu ich nerozšíri Najvyšší súd.

Korešpondenčné hlasy v ohrození

Významná časť voličov v USA využíva korešpondenčné hlasovanie, ktoré sa v posledných rokoch stalo predmetom politických sporov. Trumpov príkaz sa zameriava na obmedzenie možnosti spočítavania hlasov doručených po volebnom dni, čo by mohlo viesť k strate miliónov hlasov.

Len v roku 2022 prišlo po volebnom dni v dvoch volebných obvodoch v Nevade až 45-tisíc hlasovacích lístkov. V niektorých štátoch, ako napríklad vo Washingtone, by mohlo byť ohrozených až 30 % hlasov. Ak by exekutívny príkaz prešiel, milióny Američanov by mohli prísť o možnosť vyjadriť svoju vôľu vo voľbách.

Posilnenie federálnych agentúr

Trumpov príkaz tiež významne posilňuje niektoré federálne agentúry, najmä Úrad pre efektívnu vládu (DOGE). Ten dostane prístup k databázam registrovaných voličov s cieľom monitorovať konzistentnosť údajov a dodržiavanie nových pravidiel.

Zmeny sa dotknú aj technickej stránky hlasovania – štáty využívajúce vo volebných miestnostiach čiarové či QR kódy budú musieť investovať do nových certifikovaných zariadení. Pre štáty ako Georgia či Pensylvánia by to znamenalo miliónové výdavky bez akejkoľvek kompenzácie zo strany federálnej vlády.

Čo bude ďalej?

Trump už avizoval, že jeho administratíva v najbližších týždňoch podnikne ďalšie kroky na „ochranu a posilnenie organizácie volieb“. To vyvoláva obavy, že súčasné úpravy sú len začiatkom rozsiahlejších zásahov do volebných pravidiel.

Zatiaľ nie je jasné, či exekutívny príkaz prežije prípadné súdne spory. Ak by však prešiel v súčasnej podobe, mohol by dramaticky ovplyvniť budúce voľby a obmedziť volebné právo miliónov Američanov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia