Americký prezident Donald Trump dal 9. apríla svetu trojmesačnú lehotu na rokovania o obchodných dohodách so Spojenými štátmi, inak bude čeliť vyšším recipročným clám. Keďže do konca tohto colného moratória zostáva už len päť dní, očakáva sa, že Biely dom začne posielať odkaz približne desiatke krajín: Čas vypršal a tu je vaša nová colná sadzba.
Trump v piatok (4.7.) na spoločnej základni Andrews novinárom CNN povedal, že počas nasledujúcich piatich dní bude denne informovať 10 až 12 krajín v listoch, ktoré Biely dom začne posielať už dnes. Podrobne v nich opíše nové clá. Vo väčšine prípadov by nové sadzby mali nadobudnúť účinnosť od 1. augusta, uviedol Trump.
„Ich hodnota sa bude pohybovať od možno 60 % alebo 70 % po 10 % až 20 % a začnú sa rozosielať už čoskoro,“ povedal Trump. „Vytvorili sme konečnú podobu a v podstate sa v nej vysvetlí, aké clá budú pre krajiny platiť.“ V apríli Trump zaviedol recipročné clá vo výške až 50 % na väčšinu amerických obchodných partnerov. Clá vo výške 60 % alebo 70 % teda tieto sadzby prekračujú, čo spôsobilo, že akcie a americký dolár sa prudko prepadávali. Americké akciové a dlhopisové trhy boli v piatok na Deň nezávislosti zatvorené, ale akciové trhy klesali po celom svete.

Trumpove listy
Zatiaľ nie je jasné, ktoré krajiny listy dostanú, no Trump už označil niektorých obchodných partnerov za snažiacich sa zjednať príliš veľké úľavy, vrátane Európskej únie a Japonska. Trump tento týždeň pohrozil, že pošle list „pokazenému“ Japonsku, v ktorom stanoví colnú sadzbu až na úrovni 35 %. Napriek tomu mohlo ísť o vyjednávaciu taktiku a nie je známe, či títo partneri budú medzi krajinami, pre ktoré Biely dom stanoví nové clá.
Trump uviedol, že očakáva, že listy budú doručené do termínu, ktorý si administratíva sama stanovila na vypracovanie dohôd, t. j. do 9. júla. Administratíva uviedla, že jej časový rámec je flexibilný pre krajiny, ktoré sa v dobrej viere snažia rokovať so Spojenými štátmi.
Pre krajiny, ktoré pokračujú v rokovaniach so Spojenými štátmi, ale zatiaľ nedosiahli dohodu, vrátane Indie, tlačová tajomníčka Bieleho domu Karoline Leavittová minulý týždeň uviedla, že termín nie je rozhodujúci. To minulý týždeň pre Fox Business zdôraznil aj minister financií Scott Bessent, ktorý si myslí, že obchodné rokovania by mohli byť ukončené do 1. septembra, čím by sa vytvoril voľnejší rámec pre uzatváranie dohôd ako predtým stanovený termín 9. júla.

Zdá sa však, že Trump tento časový rámec upravil. Na otázku, či bude krajinám umožnená nejaká flexibilita v súvislosti s konečným termínom uplatňovania ciel, Trump odpovedal, že v skutočnosti nie. „Začnú platiť 1. augusta. 1. augusta začnú do Spojených štátov prichádzať peniaze, a to v podstate vo všetkých prípadoch,“ povedal Trump.
Napriek tomu Bessent vo štvrtok (3.7.) pre televíziu Bloomberg povedal, že predpovedá „nával“ dohôd pred 9. júlom. Tie krajiny, ktoré sa so Spojenými štátmi nedokázali dohodnúť (má ísť približne o 100 štátov) mohlo naďalej čeliť len minimálnym colným sadzbám vo výške 10 %, ktoré Spojené štáty zaviedli počas Trumpovho vyhlásenia na „Deň oslobodenia“ 2. apríla. „Máme niekoľko ďalších dohôd a keď sa dostaneme k menším krajinám, v podstate zachováme rovnaké clá,“ uviedol.
Koľko dohôd uzavrie?
Doteraz administratíva podpísala úzke rámce pre rokovania o obchodných dohodách len s dvoma partnermi: Spojeným kráľovstvom a Čínou. Trump tento týždeň uviedol, že jeho administratíva dosiahla dohodu aj s Vietnamom, hoci stav tejto dohody zostáva neznámy a zdá sa, že rámec nebol podpísaný. Biely dom neposkytol podmienky dohody s Vietnamom okrem Trumpovho príspevku na sociálnych sieťach.
Trumpova administratíva už niekoľko mesiacov tvrdí, že dohody sú na spadnutie a spolupracuje s 18 kľúčovými partnermi na znížení obchodných bariér, zatiaľ čo stovky ďalších krajín čakajú, aby sa dostali spod bremena vyšších ciel. V jednom momente Trump povedal, že 200 dohôd je možných a takmer hotových. „Všetky dohody som uzavrel,“ povedal Trump koncom apríla v rozhovore pre Time s tým, že obchodné rokovania so zahraničnými partnermi sú takmer ukončené.
O viac ako dva týždne neskôr Trump priznal, že stovky alebo dokonca desiatky dohôd nie sú možné v takom krátkom čase, čo zopakoval minulý piatok na tlačovom brífingu v Bielom dome.