Trump potvrdil zbrane pre Ukrajinu, no varuje Rusko: „50 dní na mier alebo clá na 100 %“

trump-zelenský
Americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP
Reklama

Hoci dodávka zbraní predstavuje okamžitú pomoc, chýbajú tvrdé sekundárne sankcie proti hlavným odberateľom ruskej energie, ako sú Čína či India. Tieto sankcie by mohli byť pre Moskvu ničivé, no Trump im dal časový rámec 50 dní na zmenu správania. Tento interval zároveň otvára otázky o efektivite a naliehavosti americkej politiky voči konfliktu.

Päťdesiatdňová lehota dáva Vladimirovi Putinovi čas do septembra, aby Trump zmenil názor, alebo aby ruská údajne plánovaná letná ofenzíva zmenila situáciu na fronte natoľko, že Putin bude ochotný hľadať dočasné zastavenie konfliktu. Tento časový priestor môže teoreticky prinútiť Dillí a Peking odpojiť sa od ruskej energie – čo je však vzhľadom na ich závislosť a komplikovanosť procesu málo pravdepodobné – alebo tlačiť na Moskvu, aby vojnu ukončila, píše portál CNN.

To je však pre Peking náročná úloha, keďže jeho predstavitelia nedávno naznačili, že si nevedia predstaviť prehru Moskvy, pretože by to mohlo znamenať, že USA zamerajú celú svoju pozornosť na rivalitu s Čínou. Táto lehota tiež ukazuje, že Trump sa ešte nevzdal svojej najťažšie uchopiteľnej predstavy o Ukrajine: že Kremeľ v skutočnosti chce mier, no zatiaľ nebol dostatočne presvedčený. Trump opäť vytýčil termín, aby donútil Rusko k dohode. Už sme to zažili – a Putin vždy nechal hodiny neúprosne tikať.

Napriek tomu je dôležité vnímať Trumpovu zmenu tónu – „atmosféra“ je možno trvalejším signálom politiky Bieleho domu než konkrétne detaily. Bol tam výstižný moment, keď sa Trump zdržal označenia Putina za vraha a opísal, ako mu prvá dáma často pripomína, aké brutálne je Kyjev ostreľovaný ruskými dronmi a raketami.

Americký prezident zažil s Putinom všetky „ročné obdobia“ – jar nádeje na mier, krátke leto diplomacie v Perzskom zálive a Istanbule, jeseň ochladnutých vzťahov a napokon rovnakú „zimu nespokojnosti“, ktorá bola východiskovým postojom prezidenta Joea Bidena. Aj po šiestich mesiacoch, počas ktorých ruská diplomacia – umelá a cynická, s maximalistickými požiadavkami – ukazovala svoju pravú tvár, Trump stále verí, že Kremeľ možno presvedčiť, aby sa dobrovoľne vzdal tejto existenciálnej vojny.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia