Biely dom uviedol, že nariadenie sa bude vzťahovať nielen na hotové autá, ale aj na automobilové diely, ktoré sa často posielajú z iných krajín predtým, ako sa zmontujú v USA.
Nové clá na časti z Kanady a Mexika sú však vyňaté, zatiaľ čo colné a pohraničné hliadky USA zaviedli systém na vymeranie ciel, uviedol Biely dom. V susedných krajinách každý deň prekračujú hranice tovary v hodnote niekoľkých miliárd.
Na otázku počas tlačovej konferencie, či existuje nejaká šanca, že prezident zmení kurz, Trump odpovedal jednoznačné „nie“ a dodal: „Toto je trvalé.“
„Ak si postavíte svoje auto v Spojených štátoch, neexistujú žiadne tarify,“ povedal.
Zvýšenie nákladov na jeden kus auta
Clo je daň z dovozu vyberaná vládou a platí ju spoločnosť dovážajúca tovar. Trump tento nástroj prijal a snaží sa ho použiť na množstvo tovarov dovážaných do USA ako súčasť širšej snahy o ochranu amerických podnikov a podporu výroby.
Opatrenia síce môžu ochrániť domáce podniky, no zároveň zvyšujú náklady pre podniky, ktoré sú závislé od súčiastok zo zahraničia, ako je to v prípade výrobcov automobilov.
Analytici odhadujú, že náklady na auto by mohli vzrásť o tisíce dolárov, pričom 25% clá na diely z Mexika a Kanady len zvýšia náklady o približne 4-až 10-tisíc dolárov (3 700 až 9 300 eur) v závislosti od vozidla.
Nové dovozné dane na autá majú vstúpiť do platnosti v ten istý deň, kedy začnú platiť takzvané recipročné clá pre jednotlivé krajiny na základe ich obchodných vzťahov s USA.
Nie je jasné, ako môžu tarify za autá ovplyvniť tieto plány. USA boli minulý rok najväčším predajným trhom pre britský Jaguar Land Rover, pričom automobilka predala Američanom 116 294 vozidiel, čím prekonala predaj zákazníkom v Spojenom kráľovstve a Číne. Britská vláda rokuje s americkou administratívou.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že zvážia opatrenia pred prípadnou reakciou.
„Ako som už povedala, clá sú dane – zlé pre podniky, horšie pre spotrebiteľov v USA aj v Európskej únii. EÚ bude pokračovať v hľadaní riešení na základe rokovaní, pričom bude chrániť svoje ekonomické záujmy,“ tvrdí Leyenová.
Chcú podnietiť domácu výrobu
Začiatkom štvrtka Trump pohrozil „oveľa väčšími“ clami, ak sa Európska únia a Kanada spoja, čo by následne mohlo pre USA predstavovať „ekonomickú ujmu“.
Štúdia americkej komisie pre medzinárodný obchod z roku 2024 predpovedala, že 25-percentné clo na dovoz zníži dovoz o takmer 75 %, pričom priemerné ceny v USA zvýši približne o 5 %.
Predstavitelia Bieleho domu uviedli, že chcú, aby americkí pracovníci vyrábali viac dielov, nielen ich montovali, a tvrdia, že ich činnosť tlačí firmy k presťahovaniu.