Od zvolenia nového prezidenta USA si aj mnohí Slováci sľubovali novú nádej. Najviac sa upriamovala pozornosť na jeho smelé vyhlásenie o tom, ako ukončí vojnu na Ukrajine do 24 hodín, dokonca ešte pred inauguráciou v januári 2025. Zatiaľ sa však ukazuje, že konflikt eskaluje a Trump pripravuje pre Európu krušné finančné chvíle.
Témou je znižovanie dlhu
V prvom rade nikto nemohol čakať, že pre Trumpa bude prioritou uhasenie konfliktu u našich susedov, či dokonca pomoc krajine s piatimi miliónmi obyvateľov pod Tatrami. Je to v prvom rade americký prezident a preto sa bude v prvom rade snažiť naplniť svoje sľuby pre Američanov, ktorí sú skúšaní krízami, a preto je potrebné transformovať hlavne americkú ekonomiku.
Podľa vyjadrení Pravda.sk novozvolený americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že Európska únia (EÚ) musí znížiť svoj obchodný deficit so Spojenými štátmi prostredníctvom nákupu ropy a plynu, inak bude čeliť clám.
Drahšie ceny a nové podmienky
Ropa sa môže predražiť. Pretože znižovanie závislosti na ruskom plyne je už síce dlhodobá téma, avšak pre nás je nákup z finančného hľadiska stále najvýhodnejší. To znamená, že kupovať plyn z iných zdrojov sa opäť môže preniesť do našich peňaženiek. Navyše Trump sa nehrá na diplomata a svoje tvrdenia hovorí jasnou rečou.
„Európskej únii som povedal, že musí vyrovnať svoj obrovský deficit s USD prostredníctvom rozsiahleho nákupu našej ropy a plynu. V opačnom prípade ju čakajú len clá,“ napísal Trump na svojej sociálnej platforme Truth.
Platiť budeme, otázka je, ako
Ak sa pozrieme na deficit USA v obchode s tovarmi a službami s EÚ, v roku 2022 predstavoval 126,31 miliardy eur. A hoci zavedenie rozsiahlych ciel voči Číne, Mexiku či Kanade boli dôležitou súčasťou Trumpovej prezidentskej kampane, Európska únia v jeho repertoári bola len okrajovo. To sa aktuálne mení. A treba priznať, že to nemusí byť posledná zmena, pretože Trumpove rozhodnutia sú dosť nepredvídateľné. Toho dôkazom je aj jeho bývalé vedenie USA. Hoci ekonómovia varujú, že clá môžu spôsobiť zrýchlenie inflácie v USA, Trumpa to netrápi a Európska únia stojí pred novými výzvami.
Európska únia nie je malý trh
Hoci je Slovensko z pohľadu svetovej ekonomiky radené k miništátom a jeho podiel na exporte tovarov do USA je minoritný, Európska únia je už celkom veľký hráč. USA sú pre tovary z EÚ najväčším trhom, keď v roku 2023 na ne pripadlo 19,7 % exportu z Únie. To znamená, že je potrebné sa rozhodnúť, či budeme kupovať ropu a plyn zo zámoria, alebo Amerika uvalí clá, čím sa samozrejme zvýši ich cena, a pre obyvateľov USA sa tak Európska únia stane omnoho menej zaujímavou, ako napríklad Čína. To by sa samozrejme negatívne odrazilo aj na ekonomike Európskej únie.