fbpx

Trump žiada o pozastavenie konania v kauze tajných dokumentov, odvoláva sa na imunitu

Reklama
Donald Trump. Zdroj: TASR/AP

Právnici amerického exprezidenta Donalda Trumpa požiadali v piatok sudcu o čiastočné pozastavenie konania, v ktorom je Trump obvinený z nezákonného držania stoviek vládnych dokumentov podliehajúcich utajeniu.

Urobili tak po tom, ako americký najvyšší súd tento týždeň rozhodol, že Trump má ako bývalý prezident určitú imunitu voči trestnému stíhaniu. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Rozhodnutie najvyššieho súdu sa podľa slov samotného Trumpa vzťahuje aj na jeho nárok na imunitu v prípade prechovávania tajných dokumentov. Exprezident v súčasnosti čelí štyrom trestným stíhaniam. Zmienené rozhodnutie už využil aj na oddialenie rozsudku v prípadoch obvinení z falšovania obchodných záznamov.

Bude vás zaujímať

Exprezident a jeho právnici tvrdia, že voči obvineniam súvisiacim s výkonom prezidentskej funkcie má imunitu. Všetky činy, z ktorých bol obvinený, spadajú podľa nich do „okrajových“ úradných úkonov prezidenta. Jeho rozhodnutie previezť tajné spisy do svojho rekreačného centra Mar-a-Lago na Floride bolo podľa právnikov tiež úradným úkonom.

Trumpov právny tím požiadal o prerušenie súdneho konania dovtedy, kým sa nerozhodne o exprezidentovej žiadosti o zrušení obvinení na základe jeho žiadosti o imunitu a tvrdení, že hlavný prokurátor Jack Smith bol vymenovaný nezákonne.

Bude vás zaujímať

Prokurátori v kauze utajovaných spisov však tvrdia, že obvinenia sa týkajú Trumpovho konania po jeho odchode z Bieleho domu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie