Ak sa Donald Trump opäť dostane do Bieleho domu, okrem domácej agendy bude mať v hľadáčiku aj zahraničné témy. A môže presadzovať veľké zmeny. Prinášame prehľad krajín, ktoré majú dôvod na obavy.
Po Iowe nečakalo Američanov prekvapenie ani počas primárok v štáte New Hampshire. Ako ukazovali prieskumy verejnej mienky, aj tu podľa predikcií amerických staníc medzi republikánmi víťazí exprezident Donald Trump, zatiaľ čo druhú kandidátku Nikki Haleyovú od neho delí asi desať percentuálnych bodov.
Jasný favorit Bieleho domu
„(Trump) je o ďalší krok bližšie k získaniu republikánskej nominácie, vďaka ktorej bude mať šancu na znovuzískanie Bieleho domu. Je to víťazstvo v pravom slova zmysle,“ zhodnotil situáciu politológ Christopher Galdieri zo Saint Anselm College. Trump je tak teraz už jasným favoritom.
Hoci Galdieri upozornil aj na pomerne malý rozdiel, ktorý od Trumpa delí jeho súperku. Avšak možnosť budúcnosti s Trumpom na čele Spojených štátov zase nadobudla o niečo ostrejší obrys.
Novú hlavu štátu si síce budú Američania voliť až v novembri, ale už teraz svet premýšľa o tom, čo by jeho návrat do Bieleho domu znamenal.
Ukrajina
Azda najčastejšie spomínaná je v tomto smere vojna na Ukrajine, na ktorej adresu sa Trump už niekoľkokrát vyjadril a ktorú by podľa vlastných slov dokázal vyriešiť za jediný deň. Detaily svojho „plánu“ zatiaľ neukázal. Avizoval však, že by o konci konfliktu rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj s ukrajinskou hlavou štátu Volodymyrom Zelenským.
Tieto slová nepriamo naznačujú, že by sa Trump snažil o dohodu oboch strán. Mnohí ale pochybujú o tom, ako veľmi je ochotný pomáhať Ukrajine. Panujú tak obavy, že by nešlo o dohodu výhodnú pre obe strany.
Zelenskyj preto opakovane dáva najavo, že Ukrajina nebude súhlasiť s postúpením akéhokoľvek svojho územia Rusku. Podľa väčšiny západných bezpečnostných expertov by navyše polovičaté prímerie len poskytlo Moskve čas na to, aby nabrala dych a pripravila sa na dobytie ďalších ukrajinských regiónov.
Trump by mal na ukrajinskú vládu ale obrovskú páku, ktorá by mohla zamiešať kartami. USA totiž Ukrajine dodali množstvo životne dôležitých zbraní, munície aj informácií, a hoci ani európske krajiny s pomocou nezaháľajú, prípadnú medzeru po Američanoch by nedokázali vyplniť.
Ostatne, už teraz pociťuje Ukrajina problémy po tom, čo pokračovanie pomoci Kyjevu aspoň dočasne zablokovali republikáni v Snemovni reprezentantov. Schválenie ďalšieho balíka odmietli oddeliť od hlasovania o celom americkom rozpočte.
Camille Grand, ktorý bol na začiatku vojny asistentom generálneho tajomníka NATO pre obranné investície, tak považuje Trumpov postoj k Ukrajine za jeho prvý veľký test. Podľa toho, ako uspeje, budú môcť Európania posudzovať, ako veľmi je spoľahlivým spojencom.
Európa
Vzťahy, ktoré by Trump ako prezident udržiaval s Európou, sú ďalšou témou, ktorá mnohým nedáva spať. Predstava, že by táto bývalá televízna hviezda opäť skončila v Bielom dome, vraj medzi európskymi lídrami vyvoláva „úplnú paniku“ a niektorí z nich už dokonca varujú, že bude potrebné, aby sa Európa osamostatnila.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)