Ako ale upozornil web CNN, existujú určité náznaky, že by sa Trump teraz mohol uchýliť k strategicky najjednoznačnejšiemu postoju. V lete sa napríklad v televízii Fox News posťažoval, že Taiwan vzal USA všetok obchod s čipmi, a nechcel povedať, ako by mali USA ostrov brániť, ak by sa Čína rozhodla voči nemu podniknúť vojenské kroky.
Mexiko
Už tradičnou témou v spojení s Trumpom sa stala aj južná hranica Spojených štátov, kde neúnavne pokračoval so stavbou múru s cieľom zastaviť príliv migrantov z Latinskej Ameriky, ale aj z ďalších častí sveta. Exprezident sa preslávil ako ostrý kritik Mexika a jeho postoj sa nezmenil ani v posledných rokoch.
Administratíva Joea Bidena sa snaží so zhoršujúcou situáciou na hraniciach vysporiadať. Počet ľudí nelegálne prekračujúcich hranice napriek tomu dosahuje v súčasnosti rekordy a na prechodoch z Mexika je zabavovaných čím ďalej tým viac fentanylu, smrtiaceho syntetického opioidu. Trump napokon v kampani hovorí aj o veľkom nebezpečenstve zo strany migrantov a drogových dílerov.
Ak by sa Trump vrátil do prezidentskej funkcie, dá sa predpokladať, že sa opäť uchýli k tvrdému prístupu, ktorý uplatňoval už skôr. Minulý rok napríklad vyhlásil, že v prípade znovuzvolenia „okamžite ukončí všetku politiku otvorených hraníc Bidenovej vlády“ a pošle na hranice s Mexikom vojakov, ktorí sú teraz v zahraničí.