Trumpov vesmírny štít: Golden Dome má ochrániť Ameriku pred raketovou apokalypsou

Donald Trump raketa
Na snímke americký prezident Donald Trump a ilustračná fotografia. Zdroj: FOTO TASR/(AP Photo/Alex Brandon), FOTO TASR/(Joel Kowsky/NASA via AP)
Reklama

Po roku 2030 má byť hotovo. Do médií unikli utajené plány na vybudovanie najambicióznejšieho obranného systému USA od čias studenej vojny. Trumpov projekt Golden Dome sľubuje ochranu pred raketami z každej strany, vrátane vesmíru.

Globálna ochrana inšpirovaná „hviezdnymi vojnami“

Donald Trump rozbehol gigantický vojenský projekt s názvom Golden Dome, ktorý má Spojené štáty a ich spojencov chrániť pred modernými raketovými útokmi, vrátane tých zo stratosféry. Inšpiráciou mu bola izraelská Železná kupola aj Reaganova vízia „hviezdnych vojen“. Podľa uniknutých informácií z Daily Mail ide o jednu z kľúčových priorít Trumpovho druhého mandátu.

Trump hrozbu raketového útoku označil za „najväčšie nebezpečenstvo pre Ameriku“ a plánuje jej čeliť masívnym technologickým riešením. Sieťou satelitov, orbitálnych zbraní a sofistikovanými senzormi.

Satelity, lasery a miliardy dolárov

V pláne je vypustiť viac ako 1 000 monitorovacích satelitov, ktoré budú schopné včas odhaliť štarty nepriateľských rakiet. Ďalších 200 satelitov ponesie aktívne zbrane. Od navádzaných striel až po laserové systémy. Cieľom je neutralizovať hrozby ešte pred dopadom na cieľ.

„Potrebujeme orbitálne zachytávače. Potrebujeme tieto zbrane, aby sme zabránili vesmírnemu konfliktu – a aby sme boli úspešní, ak k nemu dôjde,“ uviedol generál Stephen Whiting zo Space Command.

Do vývoja sa zapoja technologické giganty s blízkymi väzbami na Trumpa: SpaceX Elona Muska, dátová firma Palantir a obranný startup Anduril. Zaujímavosťou je, že SpaceX má projekt prevádzkovať formou predplatného, čo znamená, že vláda si nebude systém vlastniť, ale ho len „prenajímať“.

Pentagon váha nad rozsahom: tri scenáre obrany

Minister obrany Pete Hegseth pripravil pre prezidenta tri varianty projektu, známe ako „Goldilocks options“, píše NBC News:

  • Základná verzia (10 miliárd USD, približne 9,4 miliardy eur) – využitie existujúcich systémov Patriot a THAAD.
  • Stredný variant (do 100 miliárd USD, do 94 miliárd eur) – posilnenie flotily Aegis a leteckej obrany F-35.
  • Maximálny variant (stovky miliárd USD) – vývoj nových zbraní a ich globálne rozmiestnenie, vrátane vesmíru.

Trumpova exekutíva už v januári nariadila armáde pripraviť odporúčania, ktoré mu Pentagon predstaví v najbližších dňoch.

Zlatá kupola: obrana budúcnosti, ktorá presahuje hranice

Golden Dome nemá byť len obranným štítom nad územím USA. Jeho zložky budú rozmiestnené aj v zahraničí, podobne, ako sú už dnes systémy Aegis v Poľsku či Rumunsku. Odborníci však varujú pred nerealistickými očakávaniami.

„Ak má Golden Dome naozaj definovať Ameriku, tak bude potrebné päť až sedem rokov. A to už Trump nebude v úrade,“  upozornil bývalý admirál Mark Montgomery.

Od Železnej k Zlatej kupole: nový názov, rovnaký cieľ

Projekt, pôvodne známy ako Iron Dome, bol vo februári oficiálne premenovaný na Golden Dome – Zlatú kupolu. Názov odráža Trumpovu ambíciu vytvoriť prestížny, celosvetový systém ochrany, ktorý by v prípade raketového útoku ochránil nielen Ameriku, ale aj jej spojencov a strategické záujmy kdekoľvek na svete.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia