TRUMPOVA politika môže Slovákom predražiť HYPOTÉKY. Na čo sa treba PRIPRAVIŤ?

Zdroj: TASR/Ap, Pixabay.com/johannafriebe
Reklama

Na prvý pohľad sa môže zdať, že rozhodnutia amerického prezidenta sú vzdialené od bežného života ľudí na Slovensku. Realita je však iná. Politické kroky Donalda Trumpa, predovšetkým zavádzanie vysokých ciel, môžu mať nepríjemné dôsledky aj pre slovenských spotrebiteľov.

Najviac by to mohli pocítiť ľudia, ktorí splácajú hypotéku alebo o nej v blízkej budúcnosti uvažujú. Dôvod? Ceny úverov na bývanie môžu stúpnuť.

Hypotéky pod tlakom

V posledných mesiacoch sa slovenské banky snažili prilákať klientov znížením úrokových sadzieb na hypotéky. Tento trend však môže rýchlo skončiť. Ak sa svetová ekonomika dostane do útlmu a dôjde k recesii, úroky môžu ísť opäť hore. Ako vysvetľuje pre aktuality.sk finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, za normálnych okolností by sa zníženie sadzieb Európskej centrálnej banky považovalo za pozitívnu správu pre hypotekárnych dlžníkov.

Dnes to už také jednoduché nie je. Dôvodom pre zníženie by mohli byť práve americké clá, ktoré zvýšili riziko pádu európskej ekonomiky do stagnácie až recesie.

Clá a neistota pre trhy

Trumpovo rozhodnutie uvaliť vysoké clá, niektoré až vo výške 145 %, spôsobilo na trhoch výraznú neistotu. Aj keď väčšinu ciel dočasne pozastavil, výnimkou ostáva Čína. Európske ekonomiky, ktoré už aj tak čelia slabšiemu rastu, sa môžu ocitnúť pod ešte väčším tlakom. V prípade, že Spojené štáty zavedú 25 % clo na automobily alebo ďalší tovar z EÚ, môže to spôsobiť oslabenie exportu, čo sa dotkne aj slovenských firiem.

Nižší dopyt po tovaroch znamená menej pracovných miest, menej daní pre štát a väčšie riziko nesplácania úverov. Banky si v takomto prostredí budú viac strážiť, komu požičajú, a za akých podmienok. To znamená vyššie úroky, a teda aj drahšie bývanie.

Dlhopisy a úroky: skrytá súvislosť

Na výšku hypotéky nemá vplyv len politika ECB. Dôležité sú aj výnosy zo slovenských štátnych dlhopisov. Keď rastú, bankám sa predražuje financovanie, a to sa prenáša aj na klientov. V marci napríklad narástli výnosy z osemročných dlhopisov o 0,2 percentného bodu. Aj to stačí na to, aby banky zvážili zvýšenie úrokov.

Podľa Búlika rastúce riziko stagnácie či recesie európskej ekonomiky a najhoršia udržateľnosť slovenských verejných financií v EÚ už zvyšujú rizikovú prirážku. To je ďalší dôvod, prečo sa znižovanie hypotékových sadzieb v dohľadnej dobe neočakáva.

Inflácia v tieni ciel

Obchodné vojny zvyčajne vedú k zdraženiu dovážaného tovaru, čo môže vyvolať infláciu. V prípade Európy však nebude dopad ciel až taký výrazný, keďže väčšina dovozu z USA sa týka energií, jadrových technológií a liekov. Tieto oblasti ovplyvňujú spotrebiteľské ceny len okrajovo.

Napriek tomu platí, že ak by inflácia začala rásť, Európska centrálna banka by mohla byť nútená opäť zvýšiť základné úrokové sadzby. A to by priamo zdražilo hypotéky, keďže banky si náklady prenášajú na klientov.

Pripravte sa na horší scenár

Ešte v roku 2024 analytici odhadovali, že pri priaznivom vývoji by úroky na hypotékach mohli do konca roka 2025 klesnúť na približne 3 %. Dnes sa už hovorí skôr o 3,2 %, a aj to len v prípade priaznivého vývoja. V horšom prípade sa úroky nielenže neznížia, ale môžu opäť rásť.

Búlik upozorňuje, že banky sú aktuálne „so sadzbami na hrane“ a žiadny výrazný pokles sa neočakáva. Síce sa môžu objaviť akciové ponuky niektorých bánk, no tie nebudú mať dlhodobý ani plošný efekt.

Bývanie už nemusí byť lacnejšie

Všetky tieto faktory naznačujú, že éra lacných hypoték sa môže blížiť ku koncu. Aj keby ECB znížila základné sadzby, vývoj cien dlhopisov a celková ekonomická neistota spojená s Trumpovou obchodnou politikou môžu zablokovať ich prenesenie do ponúk bánk.

Ako povedal Búlik pre aktuality.sk: „Podľa aktuálnej situácie ani tento krok nepovedie k bezprostrednému zlacneniu hypoték.“ Preto je na mieste obozretnosť – najmä pre tých, ktorí uvažujú nad hypotékou alebo majú zafixovaný úrok len na krátke obdobie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis