fbpx

Trumpova Truth Social vzala burzu útokom. Cena odporuje logike, myslia si odborníci

Reklama
Bývalý americký prezident Donald Trump počas prevolebného prejavu 23. októbra 2023 v americkom meste Derry. Zdroj: FOTO TASR/AP

Akcie spoločnosti Trump Media & Technology Group (TMTG), súčasťou ktorej je sociálna sieť Truth Social a v ktorej drží väčšinu bývalý americký prezident Donald Trump, debutovali na burze v New Yorku silným rastom. Na trhu Nasdaq si krátko po začatí pripisovali až 45 percent, ukázali burzové záznamy. Akcie pravdepodobne nemajú v skutočnosti hodnotu blížiacu sa ani 9 miliardám dolárov, namietajú odborníci.

TMTG vstúpila na akciový trh prostredníctvom fúzie s verejne obchodovanou firmou Digital World Acquisition.

Cena akcií TMTG sa zvýšila nad 72 dolárov, čím sa trhová kapitalizácia firmy dostala na 9,84 miliardy dolárov (9,08 miliárd eur), uviedla agentúra Reuters. Neskôr cena vzrástla až nad 79 dolárov, kým sa vrátila pod 70. Trump v spoločnosti drží takmer 60 percent, hodnota jeho podielu tak predstavovala viac ako 5,7 miliardy dolárov.

TMTG v pondelok dokončila fúziu s firmou Digital World, po viac ako dvoch rokoch od oznámenia zámeru sa s ňou spojiť. Digital World patrila medzi tzv. SPAC, teda firmy, ktoré sa špecializujú na akvizície. Tieto podniky nemajú spočiatku obchodné aktivity a ich účelom je vyhľadávať investičné príležitosti. Až nájdu vhodnú firmu, spoja sa s ňou, a tak ju s minimálnymi nákladmi a bez zdĺhavého schvaľovacieho procesu dostanú na verejný trh. TMTG tak teraz zaujala na trhu Nasdaq miesto firmy Digital World, obchoduje sa pod symbolom DJT.

Cena akcií Digital World sa tento rok, do piatkového hlasovania akcionárov o fúzii s TMTG, viac ako zdvojnásobila. Po piatkovom hlasovaní sa cena prepadla takmer o 14 percent, v pondelok však akcie opäť posilnili – o 35 percent.

TMTG za prvých deväť mesiacov minulého roka prekonala 10,6 milióna dolárov a v roku 2022 vykázala stratu 23,2 milióna dolárov. Jej sociálna sieť Truth Social začala činnosť vo februári 2022, počet používateľov zatiaľ nezverejnila. Výskumná spoločnosť Similarweb odhaduje, že vo februári mala Truth Social asi päť miliónov aktívnych používateľov. To je výrazne menej ako TikTok, ktorý má dve miliardy používateľov či Facebook s troma miliardami používateľov. Je to ale viac ako napríklad sieť Gettr, ktorá mala vo februári menej ako dva milióny používateľov.

Riziká pre investorov

Podľa dokumentov, ktoré spoločnosť Digital World predložila regulátorom, bude mať spojenie pre investorov množstvo rizík. Jedným z nich je, že Trump bude mať ako väčšinový akcionár právo hlasovať vo vlastnom záujme, čo nemusí byť vždy v záujme všetkých akcionárov. Nové platformy sociálnych médií tiež bývajú často neúspešné a očakáva sa, že TMTG bude v dohľadnej budúcnosti stratová. Trump, ktorý sa usiluje o návrat do Bieleho domu, teraz používa Truth Social ako svoju hlavnú platformu na oslovovanie voličov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie