Zavedenie ciel prezidentom Donaldom Trumpom na autá importované do Spojených štátov spôsobí napätie na ekonomickom trhu.
Ako sme včera informovali, Americký prezident Donald Trump oznámil nové dovozné dane vo výške 25 % na autá a automobilové diely, ktoré budú importované do USA.
Akcie okamžite oslabili
Trump uviedol, že najnovšie clá vstúpia do platnosti 2. apríla, pričom poplatky pre podniky dovážajúce vozidlá začnú platiť nasledujúci deň. Poplatky za diely by sa mali začať v máji, prípadne neskôr.
Prezident dodáva, že toto opatrenie povedie k „obrovskému rastu“ automobilového priemyslu, pričom sľúbil, že podnieti pracovné miesta a investície v USA.
Podľa tajomníka Bieleho domu Willa Scharfa sa nové clá vzťahujú na „osobné a ľahké nákladné vozidlá vyrobené v zahraničí“. Spresnil, že sa pripočítajú k už platným clám. Scharf tiež uviedol, že nové clá prinesú USA viac ako 100 miliárd USD (92,7 miliardy eur) ročne.
Akcie automobiliek sa po Trumpovom vyhlásení v poburzovom obchodovaní oslabili. Akcie General Motors padli o viac ako 4 %, akcie Stellantisu o takmer 3 % a akcie Fordu približne o 1 %.
Analytici však uviedli, že tento krok pravdepodobne povedie k dočasnému zastaveniu významnej výroby automobilov v USA, zvýšeniu cien a napätiu vzťahov so spojencami. Náklady na auto by mohli vzrásť o tisíce dolárov, pričom 25% clá na diely z Mexika a Kanady len zvýšia náklady o približne 4-až 10-tisíc dolárov (3 700 až 9 300 eur) v závislosti od vozidla.
Biely dom uviedol, že nariadenie sa bude vzťahovať nielen na hotové autá, ale aj na automobilové diely, ktoré sa často posielajú z iných krajín predtým, ako sa zmontujú v USA.
Únia musí rokovať s USA
Nové dovozné dane na autá majú vstúpiť do platnosti v ten istý deň, kedy začnú platiť takzvané recipročné clá pre jednotlivé krajiny na základe ich obchodných vzťahov s USA.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že zvážia opatrenia pred prípadnou reakciou.
„Ako som už povedala, clá sú dane – zlé pre podniky, horšie pre spotrebiteľov v USA aj v Európskej únii. EÚ bude pokračovať v hľadaní riešení na základe rokovaní, pričom bude chrániť svoje ekonomické záujmy,“ tvrdí Leyenová.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)