Trumpove clá by slovenskej ekonomike uštedrili tvrdú ranu. TAKTO sa prejavia na raste krajiny

trump-clo
Americký prezident Donald Trump, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian, DPA, AP
Reklama

V závere svojho vyhlásenia spresnila, že EÚ ako významná obchodná veľmoc a silné spoločenstvo 27 členských štátov bude spoločne chrániť svojich pracovníkov, podniky a spotrebiteľov, a to v celej Európskej únii.

„Automobilový priemysel je hnacou silou inovácií, konkurencieschopnosti a vysokokvalitných pracovných miest prostredníctvom hlboko integrovaných dodávateľských reťazcov na oboch stranách Atlantiku,“ vysvetlila.

Aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyzval EÚ, aby rokovala s americkou stranou a hľadala spoločné riešenie. V prípade zavedenia 25-percentných ciel na dovoz áut utrpí slovenská ekonomika tvrdý debakel.

O aktivitách novej americkej administratívy a prezidenta Trumpa hovoril aj s holandským ministrom zahraničných vecí Casparom Veldkampom na ich stredajšom spoločnom rokovaní.

„Zhodli sme sa, že sme proti akýmkoľvek obchodným vojnám, avšak je potrebné, aby Európska únia rokovala s americkou stranou a hľadala spoločné riešenie. Musíme rešpektovať, ak Spojené štáty majú nejaký iný pohľad na obchod s EÚ, ale zároveň musíme obhajovať jednoznačne záujmy EÚ, a tým aj záujmy jednotlivých členských krajín,“ zdôraznil Blanár.

Spolu s holandským partnerom podľa neho podporujú aktivity eurokomisára pre obchod Maroša Šefčoviča, ktorý je v tomto veľmi aktívny. „Budeme v súčinnosti aj s jeho tímom spolupracovať na tom, aby sa tieto veci ustálili,“ doplnil šéf slovenského rezortu diplomacie.

Väčšina vývozu áut smeruje do USA

Výrazný negatívny dopad by mali americké clá na závod Volkswagen v Bratislave, ktorý posiela do USA luxusné modely Porsche Cayenne, Audi Q7 a Q8, dodáva portál O peniazoch.

Experti sa tiež obávajú toho, že clá zapríčinia aj zhoršenie širšieho autopriemyslu v Európe, čím dôjde k oslabeniu finančných výnosov veľkých spoločností.

Analytik XTB Marek Nemky sa odvoláva na nedávnu analýzu Národnej banky Slovenska, v ktorej stojí, že zavedenie tvrdých ciel pre krajiny Únie by viedlo k zhoršeniu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska o 0,18 percent v roku 2025 a o ďalších 0,95 percent a 0,71 percent v najbližších dvoch rokoch.

„To by kumulatívne znamenalo pokles ekonomického rastu až o 1,85 p.b. Takéto clá by tiež mohli znížiť zamestnanosť o 0,05 p.b. v tomto roku a o 0,29 p.b. a 0,21 p.b. v ďalších dvoch rokoch,“ varuje Nemky.

Slovenský vývoz automobilov do USA tvorí väčšinu nášho exportu do zámoria. Vyše 76 percent výnosu do USA predstavovali skompletizované vozidlá, ďalšie takmer 2 percentá tvorili súčiastky do áut a 3,6 percent export pneumatík.

Približná hodnota exportu činí okolo 6,5 miliárd dolárov, premietnuté do 4,6 percent slovenského HDP. „Zatiaľ je však ťažké predpovedať reakciu amerického spotrebiteľa. Keďže Slovensko vyváža prevažne luxusnejšie automobily, citlivosť amerického spotrebiteľa na ceny môže byť v takýchto prípadoch nižšia. Avšak 25 % príplatok by mohol byť pre mnohých spotrebiteľov neakceptovateľný,“ dodal Nemky.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis