fbpx

Turecká líra dosahuje rekordné minimum po znovuzvolení prezidenta Erdogana

Reklama
KK5 Ankara - Priaznivci tureckého prezidenta a prezidentského kandidáta Recepa Tayyipa mávajú tureckými vlajkami v prezidentskom paláci v Ankare 28. mája 2023. Víazom druhého kola prezidentských volieb v Turecku sa stal úradujúci prezident Recep Tayyip Erdogan. Týmto víazstvom sa Erdoganovo doteraz 20 rokov trvajúce vládnutie Turecku predåži do roku 2028. FOTO TASR/AP Supporters of Turkish President and People's Alliance's presidential candidate Recep Tayyip Erdogan wave Turkish flags at the presidential palace, in Ankara, Turkey, Sunday, May 28, 2023. Turkey President Recep Tayyip Erdogan won reelection Sunday, extending his increasingly authoritarian rule into a third decade as the country reels from high inflation and the aftermath of an earthquake that leveled entire cities. (AP Photo/Ali Unal)
Zdroj foto: TASR

Turecká líra dosiahla v pondelok nové rekordné minimá voči doláru, hoci turecké akcie vzrástli potom, čo si doterajší prezident Recep Tayyip Erdogan zabezpečil víťazstvo v nedeľňajších (28.5.) voľbách.

Líra na začiatku obchodovania v Európe klesla na 20,065 TYR/USD, čím prekonala predchádzajúce rekordné minimum z piatku (26.5.). Líra sa od začiatku roka prepadla o približne 7 % a za uplynulé desaťročie stratila viac ako 90 % zo svojej hodnoty. Turecká ekonomika je totiž v zovretí cyklov rozmachu a pádu a zápasí s vysokou infláciou.

Od menovej krízy v roku 2021 prevzali turecké úrady čoraz aktívnejšiu úlohu na devízových trhoch, pričom denné pohyby boli neprirodzene malé a väčšinou viedli k oslabeniu líry, zatiaľ čo devízové ​​a zlaté rezervy sa zmenšovali. „Erdoganovo víťazstvo zaznamená ďalší tlak na tureckú líru,“ povedal Benjamin Picton, hlavný stratég v Rabobank.

Erdogan zvíťazil v prezidentských voľbách napriek rokom otrasov v ekonomike, ktoré kritici pripisujú jeho neortodoxnej hospodárskej politike, pričom opozícia sa zaviazala, že to zvráti. Medzitým sa turecké akcie tešili zo ziskov, pričom index BIST-100 vzrástol o 3,5 % a bankový index o viac ako 1 %. Podiel zahraničných správcov aktív, ktorí vlastnia turecké akcie, sa však v uplynulých rokoch zmenšil a trh ťahajú najmä miestni investori.

„Víťazstvo Erdogana neponúka žiadne pohodlie pre žiadneho zahraničného investora,“ povedal Hasnain Malik, vedúci výskumu akcií v Tellimer. Erdoganovo prekvapivo silné výsledky už v prvom kole volieb 14. mája spustili výpredaj tureckých dlhopisov v zahraničných menách a prudký nárast nákladov na poistenie jeho dlhu pre slabnúce nádeje na zmenu hospodárskej politiky.

Turecké dlhopisy denominované v dolároch minulý týždeň klesli na najnižšiu úroveň za minimálne šesť mesiacov. Očakáva sa, že obchodovanie bude v pondelok slabé, keďže mnohé trhy v Európe, ako aj v Spojených štátoch sú pre sviatky zatvorené.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie