fbpx

Turistické VÝZVY pre odvážnych: Zdoláš najťažšie schody na svete?

Reklama
Manitou Incline v USA a Arthur’s Seat v Škótsku. Zdroj: Unsplash/AV Media, Mike Newbry

Novinky.cz referujú na základe výskumu britskej spoločnosti PureGym, rebríček desiatich miest a atrakcií, na ktorých sa návštevníci poriadne zapotia. Nórska atrakcia Flørli Stairs, ktorá zahŕňa 4444 drevených schodov, bola označená za fyzicky najnáročnejšiu na svete. 

Analýza nezohľadňovala len náročnosť výstupu na výhliadky, ako napríklad počet schodov, ale aj priemernú teplotu v oblasti a celkové prevýšenie. Výskum, ktorý spracoval server Independent, priradil týmto atrakciám skóre námahy.

Najvyššie skóre, 76 bodov, získali práve Schody Flørli, najdlhšie drevené schody na svete, nachádzajúce sa pri nórskom Lysefjorde. Najbližšie veľké mesto je Stavanger, vzdialené dve hodiny cesty. Zdolanie 4444 schodov si vyžaduje veľké odhodlanie a dobrú kondíciu, pretože turisti stúpajú niekoľko hodín a prekonajú celkové prevýšenie 740 metrov.

Výbornú kondíciu potrebujú turisti aj pri výstupe na Manitou Incline v americkom štáte Colorado. Tretie miesto v rebríčku získal rumunský hrad Poenari, jedno zo sídiel Vlada Draculu, na ktoré vedie 1480 schodov. Získalo skóre námahy 58 bodov.

V Spojenom kráľovstve sa na piatom mieste umiestnil výstup na Arthur’s Seat, najvyšší vrch v škótskom Edinburghu, pričom v top 20 najnáročnejších atrakciách sa umiestnilo ďalších deväť európskych miest. Medzi nimi sú aj barcelonský park Güell, jordánske skalné mesto Petra, portugalský hrad Moors a jaskyne Batu v Malajzii, ku ktorým vedie 272 farebných schodov​.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie