Tvrdá RANA pre Slovensko. Americké clá nás zasiahnu NAJVIAC z EÚ. Mnohých môže ohroziť CHUDOBA

Zdroj? TASR/DPA/AP
Reklama

Slovenský priemysel stojí pred vážnou výzvou. Spojené štáty oznámili zavedenie vysokých ciel na dovoz automobilov, čo pre našu ekonomiku znamená potenciálne obrovské straty. Opatrenie sa dotkne tisícok pracovných miest, spomalenia rastu HDP a možno aj rastúcich cien. Zatiaľ čo Európska únia pripravuje protiopatrenia, slovenské podniky sa obávajú budúcnosti.

Amerika chráni svoj trh, Slovensko na to doplatí

Rozhodnutie uvaliť 25-percentné clo na dovoz automobilov do USA je súčasťou politiky zameranej na podporu domáceho priemyslu. Americký prezident vyhlásil, že cieľom tohto opatrenia je zastaviť presun fabrík do zahraničia a posilniť miestnu výrobu. Toto rozhodnutie však tvrdo zasiahne slovenské automobilky, ktoré patria medzi hlavných exportérov do USA.

Automobilový sektor v ohrození

Slovensko je automobilovou veľmocou v rámci Európy a automobilový priemysel je hlavným pilierom našej ekonomiky. Experti varujú, že nové clá spôsobia zdražovanie áut na americkom trhu, čo môže znižovať dopyt a obmedzovať export. V dôsledku toho hrozí prepúšťanie tisícok pracovníkov a miliardové straty pre naše hospodárstvo.

Opoziční politici varujú, vláda zatiaľ vyčkáva

Opozičné strany bijú na poplach a kritizujú vládu za nedostatok reálnych riešení. Tvrdia, že Slovensko je v tejto situácii pasívne a čaká na kroky Európskej komisie. Výzvy na aktívnejší prístup zatiaľ nepriniesli konkrétne odpovede.

Ministerka hospodárstva potvrdila, že Európska komisia pripravuje odvetné opatrenia, no detaily zatiaľ nie sú známe. „Budeme sa snažiť minimalizovať dopady, no čakáme, ako sa situácia vyvinie,“ uviedla pre tvnoviny.sk.

Hospodárstvo v neistote

Ak sa clá skutočne uplatnia, Slovensko môže zaznamenať ekonomický prepad. Očakávaný pokles HDP o tri percentá si vyžiada rozsiahle opatrenia na podporu trhu práce.

Neistota, ktorá momentálne panuje, môže viesť k zadržiavaniu investícií, znižovaniu produkcie a rastu nezamestnanosti. Zároveň je otázne, ako rýchlo dokáže Európska únia reagovať a či jej protiopatrenia dokážu efektívne zvrátiť situáciu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis