U lekára Slováci zaplatíme ročne až 300 miliónov eur. V investíciách sa nachádzame na chvoste Európy

Konferencia ITAPA HEALTH & CARE. Zdroj: ITAPA
Reklama

Je ich viacero a všetky sú naliehavé. Podľa Mariana Faktora je to implementácia optimalizácie siete nemocníc (OSN) do reálneho života:

„Teraz sme v štádiu, že ide o veľkú neznámu pre nemocnice, ambulancie i pacientov. Aj preto by sme sa tu mali sústrediť na reálne presadenie do praktického života.“

„Slovensko nemá problém len s dokončením Národnej nemocnice v Bratislave, problémom sú neustále začaté a nedokončované reformy. A to pre pacientov i zdravotníkov predstavuje extrémnu neistotu, čo sa podpisuje na zhoršovaní už aj tak veľmi limitovanej zdravotnej starostlivosti,“ doplnil Peter Lednický, generálny riaditeľ Penta Hospitals International. Zdravotníctvo teda potrebuje predovšetkým stabilitu.

Ďalej treba pracovať na zlepšení dlhodobej a paliatívnej starostlivosti, kde v porovnaní s krajinami západnej Európy výrazne zaostávame.

„Je preto nevyhnutné, aby sa pripravil zákon o dlhodobej starostlivosti a aby sme boli schopní implementovať najvhodnejšie nákladovo efektívne a udržateľné inovatívne prístupy s využitím inovácií. Aj keď sa tam nedá naliať taký objem financií, ktorý pokryje potrebu, reálne je inšpirovať sa v krajinách, kde sú tieto systémy efektívne nastavené ako napríklad Dánsko, Portugalsko, Švédsko, či Nórsko. V minimálnej miere už aj Česko,“ zdôraznil Jozef Šuvada, zástupca Slovenska v Riadiacej rade Svetovej zdravotníckej organizácie.

1 2 3
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova