Stúpa aj počet pacientov, ktorí aktívne užívajú antidepresíva. Smutnou správou je, že sa tak deje hlavne medzi mladšou generáciou.
Nepriaznivý stav duševného zdravia trápi každého siedmeho Slováka. Každoročne sa pritom situácia zhoršuje. Ako dodáva STVR, stúpa aj počet pacientov, ktorí aktívne užívajú antidepresíva. Smutnou správou je, že sa tak deje hlavne medzi mladšou generáciou.
„Nie vždy máte aj fyzicky možnosti, lebo sa trasiete, je vám naozaj ťažko. Už len zaviazať šnúrky na teniskách a vystúpiť z domu. Kto to nezažil, ten to nepochopí. Je jednoduchšie ťukať v mobile, podeliť sa, zdôveriť sa, či už správou alebo nejakým video rozhovorom, ako sa niekde fyzicky presúvať,“ ozrejmila odborníčka na duševné zdravie Monika Rusnáková.
Niečo musíme urobiť aj sami
Známa súkromná poisťovňa na Slovensku s tretinovým podielom na zdravotníckom trhu registruje zhruba 250-tisíc pacientov, ktorým bola určená diagnóza súvisiaca s duševným zdravím.
„Medzi najčastejšie duševné ochorenia patrí depresia, úzkostné stavy a podobne. Podiel pacientov s týmito ochoreniami rastie. Čo je ešte alarmujúcejšie, nielen podiel pacientov rastie, ale aj spotreba liekov. Od roku 2019 do roku 2023 spotreba antidepresív vzrástla o 9,5 percenta,“ hovorí manažér stratégie a inovácií v zdravotníctve poisťovne Dôvera Roman Mužik.
Štvrť milióna pacientov je ale iba číslo za jednu zdravotnú poisťovňu. Slovákov, ktorých trápia psychické problémy, môže byť o stovky tisíc prípadov viac.
Prvá kontaktná osoba, za ktorou sa pacienti s duševnými problémami vyberú, je všeobecný lekár. „Niekto sa zdôverí so svojimi ťažkosťami hneď. U niekoho musíme pátrať po tom, že za nejakými telesnými príznakmi, môže byť duševná nepohoda. Vieme predpísať aj základné lieky, či už na úzkosť alebo depresiu,“ tvrdí všeobecná lekárka Jana Bendová.
Hlavná odborníčka pre psychológiu rezortu zdravotníctva Katarína Jandová dodáva, že „človek aj vzhľadom na to, ako si duševné zdravie udržať v čo najväčšej rovnováhe, musí niektoré veci s veľkou pravdepodobnosťou urobiť aj sám. A hlavne, keď sme dospelí ľudia, tak sme trošku aj zodpovední za to, akým spôsobom sami so sebou narábame.“
Ako zlepšiť duševné zdravie?
Portál Healthline odporúča niekoľko krokov, ako sa vyhnúť depresii či iným nepriaznivým diagnózam duševného zdravia.
- 1. Pravidelne cvičte
- 2. Obmedzte používanie sociálnych médií
- 3. Budujte pevné vzťahy
- 4. Minimalizujte svoj denný výber
Už ste niekedy vošli do uličky s obilninami a zrazu ste si neboli istí, ktorú z nich si chcete kúpiť? Vedci si myslia, že príliš veľa možností môže v skutočnosti spôsobiť značný stres, ktorý môže viesť k depresii. - 5. Znížte stres
Vyhnite sa prílišnému zaväzovaniu sa k veciam. Cvičte všímavosť alebo meditáciu. Naučte sa nechať veci, ktoré nemôžete ovplyvniť. - 6. Dodržiavajte plán liečby
- 7. Doprajte si dostatok spánku
Vyhnite sa sledovaniu obrazoviek 2 hodiny pred spaním. Meditujte pred spaním. Používajte pohodlný matrac. Vyhnite sa kofeínu popoludní - 8. Držte sa ďalej od toxických ľudí
- 9. Jedzte zdravo
Jedzte vyvážené jedlá s chudými bielkovinami a veľa ovocia a zeleniny. Znížte potravín s vysokým obsahom cukru a tukov. Vylúčte čo najviac spracované potraviny zo svojho jedálnička. Začleňte väčšie množstvo omega-3 mastných kyselín do vašej stravy, ako je napríklad losos alebo orechy. - 10. Udržujte si zdravú hmotnosť
- 11. Zvládnite chronické stavy
Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak sa váš stav alebo príznaky zhoršia. Starostlivo dodržujte plán liečby. Vezmite si lieky a dodržiavajte odporúčania lekára týkajúce sa zmeny životného štýlu. - 12. Pozorne si prečítajte vedľajšie účinky liekov na predpis
- 13. Obmedzte užívanie alkoholu a drog
- 14. Vyhnite sa nikotínu