Ubehlo 67 rokov od Melbournského krvavého kúpeľa, alebo ako si Maďari vybavovali svoje účty so Sovietmi

Maďarský reprezentant Ervin Zádor. Zdroj: ČTK. Revolúcia v Maďarsku. Zdroj: X.com/URDailyHistory
Reklama

Rozhodca vykázal z bazéna päticu hráčov. Ku konfliktu došlo aj medzi Gyarmatim a Mšveneradom, ktorý sa sťažoval, že mu protivník zlomil nos.

Maďari viedli 4:0 minútu pred koncom zápasu. Zádor strelil dva góly. Mal úlohu strážiť Valentina Prokopova, ktorý násilne prerazil ušný bubienok inému maďarskému hráčovi. Na sovietskeho pólistu spustil ďalší prúd nadávok.

Rozhodca zapískal a Zádor sa k nemu otočil. Zdvihol pohľad k rozhodcovi a Prokopov využil stratu súperovej pozornosti a päsťou ho udrel do tváre. Kameramani a fotografi zachytili fotografiu, ako Zádor vyliezol z vody, stojí pri bazéne a krv mu steká z rany pod pravým okom. Hrnuli sa k nemu maďarskí funkcionári a fanúšikovia, ktorí preskočili bariéru. Zápas predčasne ukončili. Víťazstvo priznali Maďarom. Austrálski policajti eskortovali hráča späť do šatní.

Zádorovi trinástimi tržnú ranu síce zošili, no od lekárov dostal zákaz pristúpiť k poslednému, rozhodujúcemu zápasu o zlato proti Juhoslávii. Maďari ho nakoniec vyhrali 2:1.

Emigroval a trénoval aj Spitze

Austrálske úrady síce zakázali americkej CIA prítomnosť na hrách, no napriek tomu sa tu vyskytovali americkí špióni s novinárskymi akreditáciami, ktorí zariadili víza športovcom, ktorí sa rozhodli emigrovať na Západ. Emigrovalo 46 olympionikov. Medzi nimi aj členovia maďarskej reprezentácie vodných pólistov vrátane kapitána Gyarmatiho a Zádora.

Gyarmati žil v Spojených štátoch a v roku 1958 sa vrátil do Maďarska. Znovu nastúpil za olympijský tím a získal na nasledujúcich dvoch olympijských hrách v Ríme a Tokiu ďalší bronz a zlato. Stal sa jedným z najúspešnejších koučov v histórii vodného póla.

Ervin Zádor sa usadil v severnej Kalifornii, kde pracoval ako tréner plávania. Rozbehol tu aj vlastný biznis. Jedným z jeho hviezdnych žiakov sa stal mladý Mark Spitz, ktorý sa neskôr stal sedemnásobným olympijským šampión v roku 1972 v Mníchove. Zádor sa do rodnej krajiny nevrátil.

V roku 2012 zomrel vo veku 77 rokov a p rok neskôr ho nasledoval aj 85-ročný Gyarmati.

Výkonnými producentmi dokumentu Zúrivosť slobody o ich pamätnej melbournskej bitke sa stali Quentin Tarantino a Lucy Liu.

V 50. rokoch po maďarskej normalizácii emigrovalo podľa historikov z krajiny až 300-tisíc obyvateľov. Tí, ktorým sa to nepodarilo, boli mučení a popravení komunistickou vládou.

Napriek tomuto incidentu odmieta súčasná maďarská vláda na čele s Viktorom Orbánom vojenskú pomoc napadnutej a okupovanej Ukrajine v boji proti ruským agresorom. Zároveň kritizuje protiruské sankcie Európskej únie. Orbán si na summite v Číne podáva ruku s Vladimirom Putinom a Péter Szijjártó, minister zahraničia, sa opakovane vydáva do Moskvy „konzultovať“ so svojím náprotivkom Sergejom Lavrovom.

1 2 3
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti