fbpx

Účastníci Globsecu diskutovali aj o PRIORITÁCH novej Európskej komisie

Globsec v Prahe. Zdroj: Reprofoto/Spravy.rtvs.sk, Reprofoto/Ceskenoviny.cz

Na medzinárodnej konferencii Globsec v Prahe sa v sobotu okrem iného diskutovalo aj o prioritách novej Európskej komisie. Účastníci panelu sa zhodli, že EK musí hrať kľúčovú úlohu, zodpovedné sú však aj členské štáty Európskej únie. Vyslovili sa tiež v prospech posilnenia obranyschopnosti a konkurencieschopnosti EÚ, informuje osobitný spravodajca TASR.

„Výzvy, ktorým čelí Európska únia dnes, sú v porovnaní s tými predchádzajúcimi fundamentálnej povahy. V posledných rokoch sa ukázalo, že z globalizácie vyplývajúca vzájomná prepojenosť je zdrojom výhod, ale aj zraniteľnosti a hrozieb,“ vyhlásil počas panelu slovenský politológ a profesor na Univerzite Komenského Jozef Bátora.

Medzi členskými štátmi EÚ a inštitúciami Únie sa dlhodobo vedie debata o suverenite – kto ju má a kto ju stratil. Bátora túto debatu označil za márnu, pretože ak sú podľa neho schopné a suverénne členské štáty, potom je taká aj samotná EÚ. O princípe suverenity by sa preto malo začať uvažovať z hľadiska spolupráce, dodal.

Nová Európska komisia by podľa politológa mala posilniť koordinačnú funkciu v EÚ. Ako úspešný príklad uviedol reakciu na pandémiu Covid-19 pri zabezpečovaní vakcín alebo ochranných rúšok. Ďalším z jeho návrhov je, aby EK posilnila svoju schopnosť vymáhať princíp kondicionality v rámci EÚ. V tejto súvislosti poznamenal, že za posledné roky sa európske finančné prostriedky poskytovali aj rastúcim autokratickým režimom vnútri Únie. Podľa neho by sa tiež mohla zamerať na lepšiu spoluprácu v oblasti kybernetiky a boja proti hybridným hrozbám a stať sa hnacou silou konkurencieschopnosti EÚ.

Bývalý rakúsky vicekancelár Wilhelm Molterer v nadväznosti povedal, že EÚ sa musí snažiť byť kľúčovým aktérom v súčasnom svetovom poriadku, a to prostredníctvom posilnenia svojej obrany a bezpečnosti. Vďaka tomu sa podľa neho stane rešpektovanou svetovou mocnosťou. Upozornil, že tradičné chápanie moci ako dominantného konceptu sa opäť dostáva do popredia a EÚ v tomto smere nesmie byť naivná.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie