Spojené štáty, Nemecko, Francúzsko a Británia už neuplatňujú obmedzenia, ktoré Ukrajine znemožňovali útočiť ich zbraňami hlboko v Rusku. Oznámil to v pondelok nemecký kancelár Friedrich Merz s tým, že Ukrajina sa odteraz bude môcť brániť útočením aj na ruské vojenské ciele.
Podľa Merza Ukrajina nemohla útočiť na vojenské ciele na území Ruska a až na zopár výnimiek tak ani nerobila. Kremeľ v reakcii označil tieto rozhodnutia západných krajín za nebezpečné. „Ak boli tieto rozhodnutia skutočne prijaté, sú v úplnom rozpore s našimi snahami o politické riešenie (konfliktu)… “ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Obmedzenia rušia, ale rakiet je málo
Západní spojenci dodali Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej agresii, strely dlhého dosahu – vrátane ATACMS americkej výroby, francúzsko-britských Storm Shadow či SCALP. Pôvodne ale zaviedli obmedzenia na ich používanie výlučne proti ruským vojenským silám na okupovanom území Ukrajiny.
Taktické rakety ATACMS sa Ukrajine minuli ešte v marci po tom, čo americký prezident Trump po svojej roztržke s ukrajinským lídrom Zelenským na konci februára nakrátko pozastavil dodávky vojenskej pomoci i výmenu spravodajských informácií s Kyjevom.
Dodajú rakety Taurus?
Merz zdôraznil, že zatiaľ čo Ukrajina útočí na vojenskú infraštruktúry Ruska, Moskva pokračuje v úderoch na „mestá, škôlky, nemocnice a zariadenia s opatrovateľskou službou“. Spolkový kancelár ešte pred nástupom do funkcie avizoval, že zruší zákaz na dodávky rakiet dlhého doletu Taurus. Zatiaľ však nepotvrdil, či sa ich Ukrajine chystá poskytnúť. Moskva ako uviedla podľa AFP už vopred varovala, že by ukrajinský útok s použitím rakiet Taurus považovala za priame zapojenie Nemecka do vojny.
Ukrajina sa cez víkend stala terčom masívnych útokov Ruska. Za tri dni vyslalo na susednú krajinu asi 900 dronov a desiatky balistických striel. Kyjev označil útok z noci na pondelok za najrozsiahlejší od začiatku vojny.
Zelenskyj v Berlíne o sankciách
Nemecko by mal v stredu navštíviť ukrajinský prezident Zelenskyj. Merz s ním chce diskutovať o možných krokoch k ďalším „technickým“ mierovým rokovaniam medzi Ukrajinou a Ruskom. Tiež údajne bude Zelenského informovať o plánoch na nový balík sankcií EÚ voči Rusku.
Ukrajina disponuje spravodajskými informáciami o tom, že Rusko sa nechystá ukončiť vojnu, ale pripravuje nové ofenzívne operácie. Zelenskyj to povedal v pondelok v pravidelnom večernom príhovore. Tvrdí, že ruské útoky sú každú noc čoraz trúfalejšie a intenzívnejšie. Cieľom týchto ofenzív je vraj zabrať čo najviac ukrajinského územia.
Tieto plány vidia aj spojenecké spravodajské služby. „Je dôležité, aby o nich informovali vedenie. Jediné, čo teraz potrebujeme, sú úplne čestné závery a koordinovaný tlak na Rusko,“ dodal. Podľa neho neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa Rusko vážne zaoberalo možnosťou dosiahnuť mier na Ukrajine, a preto je naň potrebné uvaliť nové sankcie, ktoré ho donútia pristúpiť na prímerie.
Trump: Putin sa úplne zbláznil
Medzinárodné spoločenstvo musí vyvíjať tlak na prezidenta Putina, aby začal rokovať o prímerí na Ukrajine, vyhlásil v pondelok fínsky premiér Petteri Orpo. Premiér popri stretnutí predsedov vlád severských krajín vo Fínsku uviedol, že Putin sa bez nátlaku nepokúsi nájsť riešenie. „Preto potrebujeme väčší tlak,“ konštatoval. Orpo sa tak vyjadril po tom, čo Rusko počas víkendu podniklo rozsiahly letecký útok na Ukrajine, ktorý odsúdil aj šéf Bieleho domu Donald Trump. Ten vyhlásil, že Putin sa „úplne zbláznil“ a varoval Moskvu pred novými sankciami.
Putin cez Peskova: Trump je emočne preťažený
Hovorca Kremľa Peskov v pondelok reagoval, že kritika amerického prezidenta voči ruskému prezidentovi je dôsledkom jeho „emočného preťaženia“ vzhľadom na nejasnosti o stave rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine. Vyhliadky na rokovania sú podľa Peskova „samozrejme spojené s emočným preťažením úplne všetkých a s emocionálnymi reakciami“. Odmietol jeho kritiku útokov na Ukrajine a zdôraznil, že Putin robí rozhodnutia potrebné na zaistenie bezpečnosti Ruska.