fbpx

Ukrajina je v hlbokej jame, kvôli mieru musí najprv zmeniť prezidentský dekrét, povedal Lavrov

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov rozpráva počas výročného stretnutia ministrov zahraničných vecí štátov Kaspického mora v Moskve 5. decembra 2023. Lavrov sa v utorok stretol s rezortnými partnermi z Iránu, Kazachstanu, Turkménska a Azerbajdžanu. Zdroj:FOTO TASR/AP

Pokiaľ majú začať rozhovory o riešení situácie na Ukrajine, musel by Kyjev najprv zmeniť svoj prezidentský dekrét, ktorý zakazuje rokovať s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. V nedeľu to vyhlásil minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov. Dodal, že Západ sa snaží cez konflikt na Ukrajine Rusko vyčerpať a že proti nemu vedie hybridnú vojnu.

„Je na Ukrajincoch, aby si uvedomili, v akej hlbokej sú jame, do ktorej ich dostali Američania“, povedal Lavrov o vojne na Ukrajine. Dodal, že Západ ignoroval všetko, čo sa dialo na Ukrajine pred februárom 2022.

Na otázku, aká je pravdepodobnosť, že sa podarí dosiahnuť prímerie alebo mieru pomocou diplomatických rokovaní Lavrov odpovedal, že na to je potrebné sa opýtať ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten pred rokom a pol podpísal dekrét, ktorý zakazuje akékoľvek rokovania s Putinom.

Rusko sa podľa Lavrova kvôli vojne na Ukrajine stalo silnejšie, rovnako ako sa stalo silnejšou porážkou Hitlera a Napoleona. Západ teraz podľa neho vedie proti Rusku hybridnú vojnu, ale 500 rokov trvajúca nadvláda Západu nad svetom sa podľa neho teraz blíži ku koncu.

Lavrov tento rok v septembri vo svojom prejave v OSN uviedol, že mierová dohoda s Ukrajinou bola uzavretá vlani v apríli a všetky body boli parafované, pod tlakom Západu však nakoniec Ukrajina od dohody upustila.

Vyhlásil tiež, že niekto v Londýne alebo vo Washingtone nechce, aby sa táto vojna skončila. Rusko je podľa neho pripravené na rokovanie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie