Rokovania o revízii únijného rozpočtu medzi rokmi 2021 až 2027 a ďalšej pomoci Ukrajine budú pokračovať v budúcom roku.
Šéfom štátov a vlád krajín EÚ sa v noci zo štvrtka na piatok nepodarilo nájsť zhodu na zmenách v únijnom rozpočte na roky 2021 až 2027, ktoré by umožnili dlhodobú finančnú podporu brániacej sa Ukrajine. Podľa holandského premiéra Marka Rutteho s ďalšími prostriedkami pre Ukrajinu nesúhlasilo Maďarsko, čo potvrdil aj maďarský premiér Viktor Orbán.
„Zhrnutie nočnej smeny: veto na peniaze navyše pre Ukrajinu, veto revízie rozpočtu Únie. K téme sa vrátime v Európskej rade budúci rok po náležitej príprave,“ napísal Orbán na sieti X. Už pri príchode na rokovania podľa diplomatov opakoval svoj postoj, že financie na dlhodobú pomoc Ukrajine by sa mali čerpať z iných zdrojov ako z rozpočtu Únie.
Lídri členských štátov EÚ rokovali o vyčlenení ďalšej pomoci Ukrajine z rozpočtu Únie v hodnote 50 miliárd eur. S tým však niektoré krajiny nesúhlasili, a tak sa čiastka znížila na 17 miliárd eur s tým, že zvyšných 33 miliárd by si EÚ mohla požičať na finančných trhoch, čím by Kyjev získal potrebnú pomoc v pôvodnej výške. Ani to sa však nepozdávalo maďarskému premiérovi.
Rokovanie o revízii rozpočtu skončilo neúspechom len niekoľko hodín po tom, čo lídri na samite odsúhlasili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinu, na konci ktorých by sa krajina na východe Európy mala stať právoplatným členom EÚ. Rovnaký krok urobila „dvadsaťsedmička“ aj voči Moldavsku. Status kandidátskej krajiny dostala Gruzínsko.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil rozhodnutie začať s Kyjevom prístupové rokovania za „víťazstvo“. Blokácia ďalšej finančnej pomoci je však nepriznanou porážkou. Krajina brániaca sa ruskej agresii je na únijnej a americkej pomoci závislá, jej budúcnosť však v Bruseli aj Washingtone naráža na prekážky.
Podľa predsedu Rady Európy Charlesa Michela by sa o téme malo opäť rokovať na ďalšom summite EÚ na začiatku budúceho roka. To potvrdil aj holandský premiér Mark Rutte. „Som pevne presvedčený, že sa nám podarí nájsť dohodu na začiatku budúceho roka, uvažujeme o konci januára,“ povedal Rutte.
Podľa neho by to nemalo ohroziť Ukrajinu, pretože tá ešte má prostriedky, aby sa mohla financovať niekoľko nasledujúcich týždňov. Prezradil tiež, že zhodu na revízii rozpočtu a výške ďalšej pomoci Kyjevu našlo 26 členských štátov, nesúhlasila iba Budapešť.